Prezident Sísí vyzval Palestínčanov na zjednotenie

Na snímke egyptský prezident Abdal Fattah Sísí a saudskoarabský kráľ Salmán. Foto: TASR/AP

Káhira/Jeruzalem 18. mája (TASR) - Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí vyzval Izrael a Palestínčanov, aby dosiahli mierovú zmluvu, a avizoval "srdečnejšie vzťahy" s Izraelom v prípade, že palestínsky problém bude vyriešený. Informoval o tom v noci nadnes izraelský server Ynetnews.

Sísí okrem toho podporil iniciatívu Francúzska, ktoré chce do jesene tohto roka usporiadať medzinárodnú konferenciu s cieľom oživiť stagnujúci mierový proces medzi Izraelom a Palestínčanmi.

Egyptský prezident vyzval oba národy, aby využili "realistickú" a "ohromnú" možnosť dosiahnuť mierové riešenie desiatky rokov trvajúceho konfliktu.

Ako príklad urovnania vzťahov medzi oboma národmi pripomenul mierovú zmluvu Egypta s Izraelom podpísanú v roku 1979. Spresnil, že rozpory medzi týmito dvoma štátmi boli vtedy porovnateľné s nezhodami, aké teraz panujú medzi Izraelom a Palestínčanmi.

Podľa Sísího je Egypt pripravený vyvinúť "všetko úsilie", aby prispel k riešeniu izraelsko-palestínskeho konfliktu. Sísí tiež prisľúbil Izraelu otvorenejšie vzťahy, ak akceptuje návrh na obnovenie mierových rokovaní s Palestínčanmi.

Okrem toho Sísí už dlhší časť roztrieštené palestínske vedenie vyzval, aby sa zjednotilo a zmierilo. Dodal, že Egypt je pripravený zohrať v tomto procese úlohu sprostredkovateľa.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu následne vydal vyhlásenie, v ktorom privítal Sísího stanovisko a ochotu prispieť k nastoleniu mieru a bezpečnosti medzi Izraelom a Palestínčanmi a národmi blízkovýchodného regiónu. Dodal, že Izrael je spolu s Egyptom a ďalšími arabskými štátmi pripravený napredovať v diplomatickom procese i pri obnovovaní stability v regióne.

Egyptskú iniciatívu privítal aj vodca izraelskej opozície Jicchak Herzog. Uviedol, že Sísího oznámenie je "dramatické", pretože reflektuje možnosť historického procesu, ktorý umiernený arabský svet od Izraela očakáva.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.