Silný vietor zabránil horolezcom vystúpiť na Mount Everest

Základný tábor na Mount Evereste. Foto: TASR/AP

Káthmandu 18. mája (TASR) - Silný vietor zabránil dnes desiatkam horolezcov vystúpiť na vrchol najvyššej hory sveta Mount Everest. Píše o tom agentúra AP.

Podľa Nepálskeho horolezeckého združenia (NMA) vietor síce sťažil horolezcom vrcholový výstup, avšak bezprostredné nebezpečenstvo nepredstavuje. Horolezci sa vrátili do nižšie položených táborov čakať na zlepšenie poveternostných podmienok.

V priebehu ostatných niekoľkých dní vystúpilo na vrchol 8850 metrov vysokého Mount Everestu takmer 90 horolezcov. Ide o prvé úspešné výstupy po dvoch rokoch katastrof, keď bola táto hora prakticky prázdna.

Tento rok sa Mount Everest chystá zdolať celkovo 289 členov zahraničných expedícií, ktorým pomôže 400 miestnych šerpov. Prví z nich sa po absolvovaní aklimatizácie vydali na cestu k základnému táboru na Mount Evereste už začiatkom apríla.

V roku 2014 boli zrušené všetky expedície na Mount Everest v reakcii na smrť 16 nepálskych horolezcov, ktorých zasiahla lavína počas príprav na výstup.

Rovnaké opatrenie prijali tibetské úrady aj vlani, keď v lavíne spustenej zemetrasením zahynulo 19 a zranenia utrpelo 61 ľudí.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.