Spôsob udeľovania licencií pre autobusových dopravcov sa nezmení

Ilustračné foto Foto: TASR/Lukáš Furcoň

Bratislava 19. mája (TASR) - Spôsob udeľovania licencie pre autobusových dopravcov sa meniť nebude. Takisto sa nezrušia ani povinnosti pre podnikateľov týkajúce sa vedenia cenovej evidencie. Parlament dnes totiž odmietol dve novely zákonov, ktoré na rokovanie parlamentu predložili poslanci z SaS a Igor Matovič z hnutia OĽaNO-NOVA.

Opozícia chcela novelou zákona o cenách zrušiť povinnosť viesť cenovú evidenciu pre tých podnikateľov predávajúcich tovar, na ktorý sa nevzťahuje regulácia cien. V praxi by to znamenalo, že povinnosť viesť cenovú evidenciu by sa zrušila pre drvivú väčšinu podnikateľov. Povinnosť viesť cenovú evidenciu považuje totiž opozícia za legislatívny pozostatok z obdobia, keď na trhu vznikali nerovnováhy v oblasti ponuky spôsobené nedostatočnou konkurenciou.

Opozícii neprešiel ani druhý návrh novely zákona o cestnej doprave, ktorým sa malo upraviť udeľovanie licencií v autobusovej doprave. Najpodstatnejšou zmenou mala byť úprava podmienok, kedy sa licencia neudelí. Navrhovali tiež zo zákona vypustiť možnosť dopravného správneho orgánu ukladať žiadateľovi nezmyselné povinnosti, ktoré by mal vyriešiť trh, a takisto sa mal zúžiť okruh dôvodov, pre ktoré možno licenciu odňať. Novela zákona mala umožniť podľa opozície rozšírenie počtu komerčných autobusových liniek, zvýšenie konkurencieschopnosti na trhu a v konečnom dôsledku kvalitnejšie služby pre občanov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.