Orbán: Ak Maďari v referende odmietnu utečenecké kvóty, EÚ cúvne

Maďarský premiér Viktor Orbán, archívne foto Foto: TASR/AP

Budapešť 20. mája (TASR) - Ak Maďari v ľudovom hlasovaní odmietnu povinné kvóty na prerozdelenie utečencov, tak Európska únia s takouto požiadavkou bude musieť cúvnuť, vyhlásil dnes predseda maďarskej vlády Viktor Orbán.

"Bol by som prekvapený, ak by výsledok nebrali vážne," povedal ministerský predseda vo verejnoprávnom rozhlase Kossuth Rádió v súvislosti s referendom, ktoré iniciovala vláda.

Podľa jeho slov kým ľudia neprezentujú jednoznačný postoj, zatiaľ si v EÚ môžu hovoriť čo len chcú. "Ak však v plebiscite vyjadria svoj názor, potom únia cúvne," tvrdí Orbán.

"Je ťažké vzdialiť sa od EÚ, pretože sme v nej, ale chceme ju pretvoriť," dodal premiér. Referendum podľa neho bude aj o tom, či Maďari chcú demokratickú EÚ, v ktorej pravidlá nebude určovať bruselská elita v rozpore s vôľou Európanov.

Politiku vpúšťania cudzincov odmietajú aj iné krajiny, pripomenul Orbán, podľa ktorého Maďarsko je preto také pevné, lebo prioritou jeho vlády je bezpečnosť.

Ako podotkol, predtým za jadro Európy považovali nemecko-francúzsku os. "Ak sa však teraz pozrieme na hospodárske výsledky, tak centrom je už stredná Európa - Česko, Slovensko, Maďarsko, Poľsko a Rumunsko," uzavrel predseda maďarskej vlády.

"Ste za to, aby Európska únia aj bez súhlasu maďarského parlamentu mohla stanoviť povinné presídlenie nemaďarských občanov do Maďarska?" - znie otázka referenda, ktoré by sa malo uskutočniť v septembri alebo v prvých októbrových dňoch.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.