Izraelský minister obrany Moše Jalon odstúpil

Moše Jaalon Foto: TASR/AP

Jeruzalem 20. mája (TASR) - Zo svojej funkcie odstúpil dnes izraelský minister obrany Moše Jalon. Ako dôvod uviedol stratu viery v premiéra Benjamina Netanjahua po tom, ako premiér naznačil, že ho chce nahradiť. Informovala o tom agentúra Reuters.

"Informoval som premiéra o tom, že po jeho kroku a vzhľadom na najnovší vývoj udalostí, ako aj vzhľadom na stratu viery v jeho osobu, odchádzam z vlády a parlamentu, pretože si chcem oddýchnuť od politického života," uviedol na Twitteri Jalon.

Netanjahu ponúkol v stredu funkciu ministra obrany Avigdorovi Liebermanovi, ktorý stojí na čele ultranacionalistickej strany Jisrael bejtejnu (Izrael, náš domov).

Lieberman zastával už viacero ministerských funkcií a v minulosti bol spojencom aj súperom Netanjahua. Narodil sa v bývalom sovietskom Moldavsku a patrí k politikom, ktorí najviac polarizujú izraelskú spoločnosť. Jeho prítomnosť vo vláde by podľa agentúry AP ešte viac odsunula možnosť oživenia mierových rokovaní s Palestínčanmi.

Netanjahu je členom pravicovej strany Likud a pokúša sa rozšíriť svoju koalíciu 14 mesiacov po voľbách, po ktorých mal problém vytvoriť koaličnú vládu. Napokon vytvoril koalíciu zloženú z niekoľkých strán, ktorá má v 120-člennom parlamente tesnú väčšinu - 61 kresiel. S Liebermanom by jeho koalícia mala 67 kresiel.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.