Poprad bude v júli hostiť mládežnícku olympiádu do 16 rokov

Ilustračné foto Foto: TASR/Lukáš Gálik

Poprad 21. mája (TASR) - Presne o dva mesiace odštartujú v Poprade zápolenia na Šachovej olympiáde družstiev do 16 rokov, ktorú Slovensko zorganizuje prvýkrát v histórii.

Šachová olympiáda je súťaž národných družstiev, ktorú v pravidelnom dvojročnom cykle organizuje Medzinárodná šachová federácia (FIDE). Najbližšia sa bude konať v septembri v azerbajdžanskom Baku a jej mládežnícka verzia (do 16 rokov) sa v termíne 22.-29. júla uskutoční vo viacúčelovej Arene Poprad.

Predbežne sú na štartovej listine družstvá z Cypru, Česka, Dánska, Fínska, Grécka, Maďarska, Nemecka, Poľska, Ruska, Slovenska, Slovinska, Škótska, Turecka, Ukrajiny, ale aj z Číny, Hongkongu, Iránu, Japonska, či Srí Lanky. "Účasť už teraz poukazuje na vysokú hodnotu podujatia. Je to obrovský záväzok usporiadať toto podujatie na úrovni," zhodnotila riaditeľka podujatia a prvá ženská slovenská veľmajsterka Eva Repková. "Keď sme pred rokom získali toto podujatie pre Slovensko, bola som z toho nesmierne šťastná. Zároveň beriem s veľkým rešpektom a úctou zorganizovať vrcholové mládežnícke podujatie priamo v centre turizmu," dodala Repková.

Organizátori pripravujú pre účastníkov množstvo sprievodných akcií, ako aj seminár pre medzinárodných rozhodcov FIDE. Podujatie sa uskutoční aj vďaka podpore Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu, podpore od predsedu vlády Roberta Fica, podpore mesta Poprad a Prešovského samosprávneho kraja, ale aj iným partnerom.

Turnaj sa hrá švajčiarskym systémom na deväť kôl. Každý zápas medzi tímami sa odohrá na štyroch šachovniciach. Tempo hry je 90 minút na celú partiu s prídavkom 30 sekúnd na každý ťah. Čakacia doba na partiu je nulová tolerancia podľa pravidiel FIDE.

Program Šachovej olympiády do 16 rokov:
štvrtok 21. júla: príchod výprav, 20.00 otvárací ceremoniál
piatok 22. júla: 1. kolo (14.00)
sobota 23. júla: 2. kolo (10.00), 3. kolo (16.30)
nedeľa 24. júla: 4. kolo (14.00)
pondelok 25. júla: 5. kolo (14.00)
utorok 26. júla: voľný deň
streda 27. júla: 6. kolo (10.00), 7. kolo (16.30)
štvrtok 28. júla: 8. kolo (14.00)
piatok 29. júla: 9. kolo (10.00), ukončenie turnaja (17.00)
sobota 30. júla: odchod výprav

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.