V rakúskom Hainburgu budú zrejme v Obecnej rade aj dvaja Slováci

Rakúska obec Hainburg an der Donau Foto: Wikipedia/Wolfgang Glock

Bratislava/Hainburg 23. mája (TASR) – V utorok (24.5.) bude v rakúskom prihraničnom meste Hainburg rokovanie Obecnej rady (OR), ktoré by malo priniesť zmeny na dôležitých postoch v zastupiteľstve. Poslanci si vyberú spomedzi seba nového starostu z Ľudovej strany (ÖVP), ktorá získala najviac mandátov v komunálnych voľbách v roku 2015. TASR o tom dnes informoval slovenský poslanec rady v Hainburgu Rastislav Pavlík.

„Ľudová strana (ÖVP) navrhla za starostu Helmuta Schmida, na post vicestarostky je navrhnutá Silvia Zeisel a za nového člena mestskej rady, tzv. mestskej vlády, je navrhnutý Gerhard Gumprecht“, uviedol Pavlík. Do 29 člennej Obecnej rady pribudne Eva Zaťko, náhradníčka na poslankyňu z Ľudovej strany (ÖVP), pretože bývalý starosta Josef Zeitelhofer odstúpil aj z postu poslanca.

„Ak budú navrhnuté zmeny schválené, v Obecnej rade mesta Hainburg budú už dvaja Slováci,“ doplnil Pavlík.

Eva Zaťko žije v Hainburgu 20 rokov. Pracuje v miestnej banke, predtým vyučovala jedenásť rokov slovenčinu. V minulosti pracovala aj pre Hilfswerk v Dolnom Rakúsku, ktoré je najväčším združením zabezpečujúcim zdravotné a sociálne služby pre rodiny v Rakúsku.

Josef Zeitelhofer abdikoval z funkcie starostu a poslanca Obecnej rady v Hainburgu krátko po neúspechu kandidáta koaličnej Ľudovej strany (ÖVP) Andreasa Kohla v 1. kole prezidentských volieb v Rakúsku a deň po abdikácii kancelára Wernera Faymanna.

Obecná rada mesta Hainburg môže podľa platnej právnej normy vybrať spomedzi seba za starostu a vicestarostu len toho obecného radcu, ktorý má rakúske štátne občianstvo.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.