VIDEO: India úspešne otestovala zmenšený model raketoplánu

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Naí Dillí 23. mája (TASR) - Indická vesmírna agentúra ISRO dnes úspešne otestovala model opätovne použiteľného raketoplánu. Raketa nesúca zmenšený model raketoplánu RLV-TD vyštartovala z kozmodrómu Satiša Dhavana na juhu krajiny o 07.00 h miestneho času (03.30 h SELČ). Podľa agentúry DPA ide o ďalší krok indických vedcov smerom k vytvoreniu vlastného programu raketoplánov.

Raketoplán sa od rakety odpútal vo výške 70 kilometrov, potom vykonal 180-stupňový manéver a znovu sa vrátil do atmosféry.

Model raketoplánu podľa plánu pristál do mora v Bengálskom zálive. Skúšobná verzia raketoplánu má priemer približne jeden meter, čo je omnoho menšie vyhotovenie než skutočný dizajn. Vytvorenie modelu trvalo päť rokov a stálo Indiu zhruba 14 miliónov dolárov.

Jedinou krajinou sveta, ktorá aktuálne vlastní prevádzkyschopný raketoplán, sú Spojené štáty, program Space Shuttle však Washington ukončil v roku 2011. Rusko a Čína používajú na dopravovanie svojich kozmonautov do vesmíru a späť guľovité moduly.

Podobnú technológiu, akú dnes úspešne odskúšala India, vyvíjajú aj Japonsko, Rusko, ako aj Európska vesmírna agentúra (ESA), približuje stanica BBC.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.