Divadelný festival otvorí Charleyho teta

Archívna snímka Foto: TASR Dušan Hein

Zvolen 24. mája (TASR) - Premiérou organizátora festivalu, Divadla J. G. Tajovského (DJGT), otvoria v piatok 3. júna na nádvorí Zvolenského zámku 43. ročník Zámockých hier zvolenských (ZHZ). Mottom festivalu je ZHZ - hviezda v srdci Zvolena. Leitmotív poukazuje na skutočnosť, že festival je už desaťročia pevne zakotvený v srdci Zvolena aj jeho návštevníkov.

Ako na dnešnej tlačovej konferencii uviedla dramaturgička DJGT Uršuľa Ferenčuková, premiéra je už tradične pripravovaná priamo na zámocké nádvorie. Tento rok ňou bude veselohra Brandona Thomasa Charleyho teta v réžii Martina Kákoša. DJGT hru v spevohernej podobe uviedlo prvý raz pred 50 rokmi.

"My sme zvolili hudobnú verziu, s pesničkami, v interpretácii živej kapely, čo môže byť divácky veľmi príťažlivé," uviedol režisér Kákoš. "Dúfame, že energia z javiska sa prenesie aj do hľadiska," dodal.

Po minuloročnom odchode opernej časti ZHZ, ktorej organizáciu ukončila Štátna opera Banská Bystrica, sa dramaturgia festivalu otvorila širšej žánrovej ponuke. Tento rok bude súčasťou festivalu balet aj muzikál, uvedie rozprávky pre deti i súčasné hry, hudobnú drámu či klaunskú paródiu.

ZHZ budú tento rok hostiť desať divadiel, z toho štyri české. Už tradične prichádza z ČR Mestské divadlo Brno, tento rok s hudobnou drámou o Edith Piaf a Marlene Dietrich Vrabčák a anděl. Mestské divadlo Zlín predstaví autorskú komédiu svojho rodáka Banjamína Kurasa s názvom Nikdy nekončí, ocenenú diváckou cenou Aplaus. Po prvý raz sa na festivale predstaví renomovaný Pražský komorný balet s inscenáciou Metafory tance, ktorá je zložená z troch diel popredných európskych choreografov skúmajúcich ľudské vnútro. Legendárny, pôvodom slovenský, muzikál Báthoryčka uvedie vo výpravnom a dynamickom spracovaní Jara Moravčíka Těšínské divadlo.

Pre veľký záujem divákov odohrá Radošinské naivné divadlo opätovne inscenáciu Zmiešaná štvorhra, s ktorou vo Zvolene hosťovalo na jar. Divácky ohlas vzbudila tiež inscenácia Spišského divadla Pevec boží. V ponuke je aj čerstvá premiéra prešovského divadla Revízor a Dámska šatňa v podaní nitrianskych herečiek. V plnom klaunskom nasadení sa v inscenácii Skaza Titaniku Divadla L+S predstavia herci Sväťo Malachovský a Michal Kubovčík. Pre deti je pripravená fantazijná rozprávka z dávnych čias Zvedaný sloník, ktorú pripravilo Bábkové divadlo Žilina, ako i domáca rozprávka Tri prasiatka. Zvolenské divadlo festival uzavrie minuloročnou zámockou premiérou Arzenik a staré dámy.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.