Petícia #Siete by sa mohla dostať do pléna parlamentu

Poslanec Róbert Madej Foto: TASR/Milan Kapusta

Bratislava 26. mája (TASR) - Petícia o hmotnej zodpovednosti politikov a vylúčení schránkových firiem z verejného priestoru, ktorú iniciovala ešte vlani vtedy mimoparlamentná strana #Sieť, by sa po pol roku od jej doručenia do Národnej rady SR mohla dostať na rokovanie pléna. Pre TASR to dnes potvrdil predseda Ústavnoprávneho výboru NR SR Róbert Madej (Smer-SD) s tým, že o petícii, ktorú podpísalo viac ako 100.000 občanov, by sa mohlo rokovať už na júnovej schôdzi.

Keďže petícia obsahuje viac ako 100.000 podpisov občanov, zákonodarný zbor sa ňou zaoberať musí. Po prekontrolovaní je v nej 105.398 platných podpisov. #Sieť ju spustila v júli 2015 s cieľom presadiť, aby osoby, ktoré vykonávajú funkciu vo verejnej správe, niesli osobnú hmotnú zodpovednosť za nimi spôsobenú škodu, ktorá vznikla občanom Slovenskej republiky. Má tiež za cieľ vylúčiť schránkové firmy z obchodovania so štátom a z účasti na štátnych zákazkách.

V úvode májovej schôdze pléna sa ju pokúsil do programu rokovania zaradiť Miroslav Beblavý (nezaradený), ktorý zo #Siete po voľbách odišiel. Návrh Beblavého nepodporil zo Smeru-SD až na Oľgu Nachtmannovú nikto, poslanci Mosta-Híd sa zdržali a v SNS bol za len Dušan Tittel. Poslanci koaličnej #Siete a prítomní opoziční členovia snemovne hlasovali kladne, na schválenie Beblavého návrhu to však nestačilo.

Predtým, ako pôjde petícia do pléna, o nej bude hovoriť Ústavnoprávny výbor NR SR. Termín zasadnutia určený ešte nemá, mohol by sa však konať 7. júna. Schôdza parlamentu sa začína 14. júna.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.