Koalícia: K poslaneckým návrhom by sa mohla vyjadriť aj verejnosť

Ilustračné foto Foto: TASR

Bratislava 30. mája (TASR) - Poslanecké návrhy, ktoré prejdú do druhého čítania, by mali ísť do pripomienkového konania. V ňom by sa k návrhom mohla vyjadriť aj verejnosť. Navrhujú to koaliční poslanci Martin Glváč (Smer-SD), Tibor Bernaťák (SNS), Gábor Gál (Most-Híd) a Andrej Hrnčiar (#Sieť) v novele rokovacieho poriadku NR SR.

"Do rokovacieho poriadku sa zavádza povinnosť vykonať pripomienkové konanie k návrhom zákonov, ktorých predkladateľmi sú poslanci a výbory. Predmetom pripomienkového konania budú len tie návrhy zákonov, o ktorých sa Národná rada SR uzniesla, že ich prerokuje v druhom čítaní," uvádzajú navrhovatelia v dôvodovej správe. Výbory by mali o návrhoch rokovať až po tom, čo sa k nim vyjadrí verejnosť.

V súčasnosti sa zákony v parlamente prerokovávajú v troch čítaniach. Ak sa návrh dostane z prvého do druhého, rokujú o ňom parlamentné výbory, ktoré prichádzajú s prípadnými úpravami. Zmeny navrhujú aj poslanci priamo v pléne cez pozmeňujúce návrhy. V treťom čítaní už k zásadným zmenám nedochádza, môžu sa robiť len technické úpravy.

Verejnosť sa k návrhom zvyčajne priamo nevyjadruje. Môže to robiť cez poslancov, ktorí si môžu pripomienky verejnosti osvojiť a dať ich do svojich pozmeňujúcich návrhov. Ak by koaliční poslanci so svojou novelou uspeli, verejnosť by sa k návrhom mohla vyjadrovať v spomínanom pripomienkovom konaní. Verejnosť pritom už dnes môže chodiť na rokovania výborov a tam požiadať o slovo a vyjadriť sa.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.