Hromadné znásilnenie 16-ročného dievčaťa: Brazílčanky protestujú

Žena stojí pred policajtami počas protestu proti znásilnenia 16-ročného dievčaťa gangom 30 mužov, 1. júna 2016 v brazílskom Sao Paule. Foto: TASR/AP

Sao Paulo 2. júna (TASR) - Tisíce Brazílčaniek protestovali dnes v uliciach miest svojej krajiny proti "kultúre znásilňovania". Ich protesty sú ďalším z dôsledkov šokujúceho znásilnenia 16-ročného dievčaťa gangom 30 mužov.

Najväčšie demonštrácie sa konali v mestách Sao Paulo a Rio de Janeiro. Ich účastníci mali v rukách transparenty so sloganmi "Všetky trpíme" či "Obeť nie je vinná".

V súvislosti so spomínaným prípadom, ktorý sa odohral 21. mája vo favele (chudobnom predmestí) v Riu de Janeiro, zadržala polícia troch podozrivých a po ďalších troch pátra.

Celoštátne protesty proti násiliu na ženách sa uskutočnili deň po tom, ako Senát schválil zákon o zvýšení trestov za hromadné znásilnenie a stanovil aj trestnú zodpovednosť za nahrávanie znásilnenia, k čomu došlo i v prípade z Ria de Janeiro.

Napriek snahe politikov však mnohí Brazílčania zlepšenie bezpečnosti žien neočakávajú.

O mnohom podľa nich vypovedá aj skutočnosť, že dočasný prezident Michel Temer vymenoval za ministrov výlučne mužov. Štátnou tajomníčkou pre záležitosti žien sa síce stala Fátima Pelaesová, tá má však k interrupciám odmietavý postoj - a to dokonca aj v prípade, keď k otehotneniu dôjde pri znásilnení. Potvrdila to aj v stredu.

V prevažne katolíckej Brazílii je pritom interrupcia v takomto prípade povolená. Zákon ju pripúšťa aj vtedy, keď je poškodený mozgu plodu alebo je ohrozený matkin život.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.