V Bratislave dnes opäť vyjadria podporu banskobystrickým divadlám

Ilustračné foto Foto: TASR/Tomáš Halász

Bratislava 2. júna (TASR) – V hlavnom meste dnes opäť vyjadria spolupatričnosť s banskobystrickými divadlami, ktoré prišli v minulosti pre zásahy predsedu Banskobystrického kraja (BBSK) Mariana Kotlebu o dotácie na kultúrne podujatia. Už druhýkrát sa v bratislavskom kultúrnom centre A4 - priestor súčasnej kultúry uskutoční Večer na podporu banskobystrických divadiel, ktorého organizátorom je Bratislavský samosprávny kraj (BSK).

Podujatie sa začína dnes dopoludnia predstavením a diskusiou pre študentov. Večer o 19.00 h sa predstaví inscenácia Androgén/Jadro v podaní divadla Štúdio tanca Banská Bystrica. Po jej skončení bude nasledovať diskusia s divákmi.

"Prvý Večer na podporu banskobystrických divadiel sa odohral pred niečo viac než polrokom. Situácia v prístupe BBSK k divadelníkom a ku kultúre sa nezmenila, preto sa tento Večer opakuje. Z našej strany sa bude diať, až kým sa niečo nezmení," skonštatovala na dnešnom brífingu riaditeľka odboru kultúry a cestovného ruchu BSK Zuzana Šajgalíková. Na organizáciu tohto večera vynaložil bratislavský kraj 4500 eur. Z tejto sumy poputuje 3000 eur Štúdiu tanca.

Riaditeľka divadla Štúdio tanca Zuzana Ďuricová Hájková je vďačná, že im je v Bratislave opätovne prejavovaná solidarita. "Nám to veľmi pomáha, ale nie je pre nás úplne najdôležitejšia tá finančná stránka, ale to, že niekto nám podáva ruku uznania. Za ten necelý rok sme si užili veľkú pohanu v našom kraji. Z divadla, ktoré bolo predtým vnímané ako prestížne teleso, bol zrazu úplný opak. Boli sme ako nejakí amorálni vydedenci," skonštatovala s tým, že teraz sú dotknuté banskobystrické divadlá vo fáze tichej ignorácie. "Pokiaľ sa to zásadne v spoločnosti celkovo neprelomí, tak to nevidím moc nádejne," podotkla riaditeľka.

Prvý Večer na podporu banskobystrických divadiel sa uskutočnil v Bratislave vlani v novembri ako reakcia na kroky predsedu BBSK Mariana Kotlebu. Ten minulý rok v septembri nepodpísal Bábkovému divadlu na Rázcestí dotačnú zmluvu na grant Stop extrémizmu! Pár týždňov predtým postihol podobný osud aj banskobystrické Divadlo Štúdio tanca. To zasa bolo nútené pre nepodpísanie dotačnej zmluvy zrušiť medzinárodný tanečný festival. Umelci sa vzápätí spojili a vydali spoločné vyhlásenie zástupcov divadiel a kultúrnych inštitúcií, v ktorom protestovali proti "mocenským a nekompetentným zásahom predsedu BBSK do umeleckých plánov divadiel a inštitúcií."

Marian Kotleba v októbri 2015 argumentoval, že nikomu nebránia v slobodnej tvorbe ani v umení. "Tým, že nepodpíšem ako predseda nejakú zmluvu, na čo mám plné právo a moju kompetenciu, tak tým naozaj je úplne prehnané a afektované rozprávať o potláčaní nejakej tvorby," vyhlásil.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.