NOVÁ VES NAD ŽITAVOU: Kladné hospodárenie obce neovplyvnila ani kríza

Na snímke obecný úrad v obci Nová Ves nad Žitavou v okrese Nitra. Foto: TASR/Henrich Mišovič

Nová Ves nad Žitavou 4. júna (TASR) – Nová Ves nad Žitavou v okrese Nitra realizuje z vlastných zdrojov každoročne investície v priemere vo výške 45.000 eur. Podľa starostky Marty Dankovej je finančná situácia obce s 1330 obyvateľmi veľmi dobrá, hospodáriť s prebytkom dokázali aj v čase krízy. "Vždy končíme v kladných číslach. Momentálne máme len jeden krátkodobý úver na prefinancovanie projektu obnovy verejného osvetlenia. Všetky investície robíme po častiach, aby sme nezadlžili obec do budúcnosti," povedala starostka. K najväčším investičným akciám v poslednom období patrí výstavba dvoch bytoviek a rekonštrukcia verejného osvetlenia.

Bytovky

Na snímke nová bytovka v obci Nová Ves nad Žitavou. Foto: TASR/Henrich Mišovič

V súčasnosti už obec disponuje štyrmi bytovými domami s nájomnými bytmi, pripravuje sa na výstavbu ďalších. "Výhodné hypotéky sa prejavujú zvýšeným záujmom nielen o byty, ale aj o výstavbu rodinných domov a teda aj o pozemky. Vysporiadavame pozemok, kde by sme chceli postaviť nové byty najmä pre mladé rodiny," povedala Danková. Podľa jej ďalších slov mladí ľudia majú záujem o bývanie v obci, počet obyvateľov sa v posledných rokoch každoročne zvyšuje. Pozitívne sa to prejavuje aj na počte žiakov základnej školy. "Kapacitu školy máme oveľa väčšiu. V minulosti sme mali väčší počet žiakov, pretože k nám chodili aj deti zo susednej obce. Tie k nám už po rozdelení okresov nechodia, čo sa na počte detí prejavilo. Dnes sme už ale z najhoršieho vonku. Postupne nám počet žiakov narastá," zhodnotila starostka.

Kanalizácia

Nová Ves nad Žitavou má vybudované všetky inžinierske siete s výnimkou kanalizácie. Kanalizácia je síce vybudovaná vo väčšej časti obce, chýba však čistiareň odpadových vôd a prípojky. "Podávame každý rok žiadosť na Environmentálny fond, posledné dva roky sme neboli úspešní. Predtým sme tri roky budovali, aj tento rok sme žiadosť podali a dúfame, že úspešne. Z eurofondov sme doteraz nemohli čerpať financie, lebo ako obec nad 1000 obyvateľov sme neboli oprávnení. Teraz vyšla výzva aj pre väčšie obce, no zistili sme, že ani tam nebudeme môcť čerpať peniaze, čo považujeme za diskriminačné," povedala starostka. Do úvahy neprichádza ani pripojenie na čistiarne v okolitých obciach a vo Vrábľoch, pretože ich kapacita to neumožňuje.

Rekonštrukcia školy

V tomto roku plánuje obec zrekonštruovať budovu základnej školy, pripravuje aj rekonštrukciu miestnych ciest a chodníkov. Z dotácie Nitrianskeho samosprávneho kraja by mali pribudnúť nové informačné tabule v parku aj pri kamennom Tureckom moste. V parku by mal vzniknúť fit park, pribudnú cvičiace prvky. Rekonštrukciou prejde aj areál Studničky, kde pribudli nové lavičky. "Opravu areálu zabezpečuje farský úrad. Je to veľmi vyhľadávané pútnické miesto, kde sa v lete každú nedeľu konajú omše pod holým nebom," priblížila tohtoročné zámery obce starostka.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.