Pokles ruskej ekonomiky sa v auguste zastaví

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Moskva 6. júna (TASR) - Pokles ruskej ekonomiky sa v auguste zastaví. Vyhlásil to ruský minister hospodárstva Alexej Uljukajev v rozhovore pre nemecké noviny Frankfurter Allgemeine Zeitung. Informovala o tom agentúra Reuters.

Hrubý domáci produkt (HDP) Ruska sa v apríli 2016 znížil o 0,7 %. Podľa Uljukajeva v auguste už bude výkon ruskej ekonomiky rovnaký ako vlani v tom istom mesiaci. To znamená, že pokles hospodárstva sa zastaví a jeho rast bude nulový.

"Domnievam sa, že v auguste dosiahneme nulovú hranicu. Registrujeme síce pomalú, ale pozitívnu dynamiku," povedal pre nemecké noviny.

Minister ďalej vyhlásil, že podľa prognózy by sa mal HDP Ruska za celý tento rok znížiť o -0,2 %, ale očakáva, že konečný výsledok bude o niečo lepší a možno prekročí nulovú hranicu. V roku 2017 minister predpovedá Rusku rast ekonomiky o 1 % alebo aj viac.

Západné sankcie proti Rusku za anexiu Krymu a podporu ukrajinských separatistov mali "veľký vplyv" na výkon ruskej ekonomiky, ale dnes je už situácia lepšia, čiastočne aj vďaka zvýšeniu cien ropy a plynu.

"Sankcie nás netešia, ale už nemajú taký veľký vplyv," povedal Uljukajev.

Na otázku o privatizačných plánoch ruskej vlády minister uviedol, že kabinet chce do konca tohto roka uzavrieť predaj prvých podielov v štátnych podnikoch. A pôjde o firmy kótované na burze, ako je napríklad ropná firma Bašnefť.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.