Premiér Robert Fico odletel do Prahy na summit V4

Premiér Robert Fico Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 8. júna (TASR) - Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) dnes doobeda odletel na pracovnú cestu do Českej republiky. V Prahe sa zúčastní na Pražskom európskom summite a summite krajín V4. Ešte predtým bude rokovať s českým premiérom Bohuslavom Sobotkom. Na Slovensko sa má vrátiť vo večerných hodinách.

Ide o prvú Ficovu oficiálnu cestu do Česka po tom, čo sa tretíkrát stal šéfom kabinetu. Pôvodne tam mal letieť na návštevu už v apríli, pre jeho zdravotné problémy však cesta krátko pred odletom bola zrušená.

So Sobotkom bude Fico hovoriť o spolupráci oboch krajín v rôznych oblastiach spoločného záujmu. Následne sa zúčastní na Pražskom európskom summite a summite krajín V4. Premiéri Vyšehradskej štvorky budú rokovať predovšetkým o témach blížiaceho sa zasadnutia predstaviteľov Európskej rady v Bruseli, zhodnotia aj výsledky ročného českého predsedníctva vo V4.

Rovnako prediskutujú priority Poľska, ktoré bude predsedníckou krajinou od 1. júla 2016 do 30. júna 2017. Témou rokovaní bude tiež nadchádzajúce polročné predsedníctvo Slovenska v Rade EÚ, ktorého sa ujme od júla. Témou budú i aktuálne európske otázky a iné zahraničnopolitické témy.

Výberová chronológia stretnutí premiérov členských krajín V4

21. októbra 1998 - Summit premiérov Miloša Zemana (Česká republika - ČR), Jerzyho Buzeka (Poľská republika - PR) a Viktora Orbána (Maďarská republika - MR) sa konal v Budapešti. Nezúčastnil sa na ňom premiér Slovenska Mikuláš Dzurinda kvôli formovaniu novej vlády po septembrových parlamentných voľbách. Účastníci sa vyslovili za revitalizáciu spolupráce V4, ktorej myšlienka už takmer zanikla.

14. mája 1999 - V Bratislave sa stretli predsedovia vlád V4 Mikuláš Dzurinda (SR), Miloš Zeman (ČR), Viktor Orbán (Maďarsko) a Jerzy Buzek (Poľsko. V spoločnom vyhlásení odsúdili politiku útlaku, etnických čistiek a násilia presadzovanú juhoslovanskými vojenskými silami v Košové.

15.-16. októbra 1999 - Neformálne stretnutie premiérov krajín V4 sa uskutočnilo v Tatranskej Javorine na Slovensku. Mikuláš Dzurinda (SR), Miloš Zeman (ČR), Viktor Orbán (Maďarsko) a Jerzy Buzek (Poľsko) diskutovali o záveroch hodnotiacej správy Európskej komisie (EK) a o spoločnom postupe pri plnení kodanských kritérií.

28. apríla 2000 - V poľskom Hnezdne sa konal summit premiérov krajín V4, ktorí sa stretli aj s nemeckým spolkovým kancelárom Gerhardom Schröderom. Predsedovia vlád Miloš Zeman (ČR), Viktor Orbán (Maďarsko), Mikuláš Dzurinda (SR), Jerzy Buzek (Poľsko) spolu s nemeckým kancelárom Gerhardom Schröderom prijali deklaráciu o tom, že pri tvorení integrovanej Európy treba brať vážne hlasy národov strednej a východnej Európy.

4. mája 2000 - Predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda sa zišiel v Budapešti s ďalšími premiérmi krajín V4 - Milošom Zemanom (ČR), Viktorom Orbánom (MR) a Jerzym Buzekom (PR). Prítomný bol aj predseda francúzskej vlády Lionel Jospin. Na rokovaní dominovala problematika európskej integrácie.

9. júna 2000 - Premiéri krajín V4 Miloš Zeman (ČR), Viktor Orbán (MR), Jerzy Buzek (PR) a Mikuláš Dzurinda (SR) rokovali v českom Štiríne. Potvrdili, že chcú pokračovať vo všetkých formách spolupráce. Zúčastnení podpísali dohodu o založení Medzinárodného vyšehradského fondu na podporu cezhraničných projektov so sídlom v Bratislave.

6. októbra 2000 - Predsedovia vlád krajín V4 Miloš Zeman (ČR), Viktor Orbán (Maďarsko), Jerzy Buzek (Poľsko) a Mikuláš Dzurinda (SR) rokovali vo Varšave s britským premiérom Tonym Blairom, ktorý bol na oficiálnej návšteve Poľska. Spoločné rozhovory sa týkali najmä integračného procesu krajín V4 do EÚ.

13.- 14. októbra 2000 - Štvorica šéfov vlád členských krajín V4 Mikuláš Dzurinda (SR), Miloš Zeman (ČR), Viktor Orbán (MR) a Jerzy Buzek (PR) rokovali v českých Karlových Varoch o ekonomickej spolupráci, o spoločnej podpore a koordinácii v rámci integrácie do európskych štruktúr.

11. decembra 2000 - V Bratislave sa stretli premiéri krajín V4 Mikuláš Dzurinda (SR), Miloš Zeman (ČR), Viktor Orbán (Maďarsko), Jerzy Buzek (Poľsko) so slovinským premiérom Janezom Drnovšekom, aby prediskutovali prebiehajúci negociačný proces kandidátskych krajín na vstup do EÚ.

31. mája - 1. júna 2001 - V poľskom Krakove sa konalo stretnutie premiérov krajín V4 Jerzyho Buzeka (PR), Miloša Zemana (ČR), Viktora Orbána (MR) a Mikuláša Dzurindu (SR). Zúčastnení v spoločnej deklarácii vyjadrili presvedčenie, že pražský summit NATO potvrdí podporu integračným ambíciám SR.

24.-25. augusta 2001 - V maďarskom Balatonöszöde sa uskutočnilo neformálne stretnutie premiérov V4. Viktor Orbán (Maďarsko), Jerzy Buzek (Poľsko), Miloš Zeman (ČR) a Mikuláš Dzurinda (SR) diskutovali o stave prístupových rokovaní s EÚ.

5. decembra 2001 - V Luxemburgu sa konal summit predsedov vlád krajín V4 a Beneluxu. Témou pracovného stretnutia pod názvom Budúcnosť Európy bolo rozšírenie spolupráce medzi V4 a Beneluxom. Premiéri Miloš Zeman (ČR), Leszek Miller (Poľsko), Mikuláš Dzurinda (SR), Viktor Orbán (MR), Jean-Claude Juncker (Luxembursko), Guy Verhofstadt (Belgicko) a Willem Kok (Holandsko) sa zaoberali aj procesom konštitucionalizácie EÚ.

22. februára 2002 - Premiéri ČR a SR Miloš Zeman a Mikuláš Dzurinda zrušili účasť na summite premiérov V4 v Maďarsku v reakcii na vyjadrenia maďarského premiéra Viktora Orbána o Benešových dekrétoch. Ten vyhlásil, že pri vstupe SR a ČR do EÚ ich treba zrušiť. Schôdzka sa mala pôvodne konať 27. februára v maďarskom Keszthelyi. Kvôli Orbánovým vyjadreniam sa termín summitu presunul na 1. marca, ale ani vtedy k nemu nedošlo.

24.-25. mája 2002 - V Trenčíne sa konal summit premiérov krajín V4 a Beneluxu. Na stretnutí sa zúčastnili Mikuláš Dzurinda (SR), Miloš Zeman (ČR), Leszek Miller (Poľsko), budúceho maďarského premiéra Pétera Medgyessiho zastupoval István Stumpf poverený vedením Úradu vlády. Za Benelux na rokovanie pricestovali belgický premiér Guy Verhofstadt, holandský premiér Willem Kok a luxemburský premiér Jean-Claude Juncker. Štátnici diskutovali o aktuálnych otázkach týkajúcich sa integračných procesov, regionálnej a politickej spolupráce.

28.-29. júna 2002 - Cieľom schôdzky premiérov V4, ktorá sa konala v maďarskom Ostrihome, bolo posilnenie vzájomnej súdržnosti v regióne a otvorenie novej kapitoly spolupráce po predchádzajúcich rozporoch najmä v súvislosti s Benešovými dekrétmi. Zhodli sa na tom premiéri Vladimír Špidla (ČR), Mikuláš Dzurinda (SR), Péter Medgyessy (Maďarsko) a Leszek Miller (Poľsko).

6.-7. decembra 2002 - Priestory hradu Červený kameň a Smolenického zámku boli dejiskom neformálneho summitu premiérov krajín V4 Mikuláša Dzurindu (SR), Vladimíra Špidlu (ČR), Pétera Medgyessyho (Maďarsko) a Leszeka Millera (Poľsko). Diskutovali o regionálnej spolupráci a možnostiach koordinácie vzájomných aktivít pred summitom EÚ v Kodani, kde sa ukončili prístupové rokovania.

24.-25. júna 2003 - V rekreačnom stredisku Tále v Nízkych Tatrách sa konal summit premiérov krajín V4. Mikuláš Dzurinda (SR), Vladimír Špidla (ČR) a Leszek Miller (PR) spolu s maďarským ministrom zahraničných vecí Lászlóom Kovácsom, zastupujúcim neprítomného premiéra Pétera Medgyessyho, diskutovali o budúcnosti V4 v rozšírenej EÚ. Ako hosť sa na schôdzke zúčastnil ukrajinský premiér Viktor Janukovyč.

1. októbra 2003 - Návrh ústavnej zmluvy Európskej únie pred medzivládnou konferenciou v Ríme bol témou summitu predsedov vlád krajín V4 na zámku Dobříš neďaleko Prahy (ČR). Premiéri Mikuláš Dzurinda (SR), Vladimír Špidla (ČR), Péter Medgyessi (MR) a Leszek Miller (PR) prerokovali aj Program činnosti V4 počas českého predsedníctva.

8. marca 2004 - Na mimoriadnej schôdzi premiérov krajín V4 na českom zámku Koloděje pri Prahe sa stretli slovenský premiér Mikuláš Dzurinda, český Vladimír Špidla, poľský Leszek Miller a maďarský minister pre integráciu do EÚ Endre Juhász. Spoločne konštatovali, že Vyšehradské zoskupenie bude mať svoju úlohu aj po vstupe týchto krajín do EÚ.

12. mája 2004 - V českom Kroměříži sa zišli na svojom stretnutí premiéri krajín V4 Mikuláš Dzurinda (SR), Vladimír Špidla (ČR), Péter Medgyessy (Maďarsko) a Marek Belka (Poľsko), aby spoločne podpísali novú deklaráciu s aktualizovanými tézami spolupráce v rámci tohto zoskupenia. Cieľom summitu bolo uzavretie jednej etapy spolupráce členských krajín V4 po spoločnom vstupe do EÚ.

8. decembra 2004 - Na nevyhnutnosti zachovať princíp solidarity v EÚ sa na stretnutí vo Varšave zhodli premiéri krajín V4 Mikuláš Dzurinda (SR), Stanislav Gross (ČR), Ferenc Gyurcsány (Maďarsko) a Marek Belka (Poľsko). Predmetom rokovania bola hlavne koordinácia postojov v súvislosti s tzv. finančnou perspektívou únie pre roky 2007-2013.

10. júna 2005 - Premiéri krajín V4 Mikuláš Dzurinda (SR), Jiří Paroubek (ČR), Ferenc Gyurcsány (Maďarsko) a Marek Belka (Poľsko) sa zišli na summite v juhopoľskom mestečku Kazimierz Dolny. Zhodli sa, že ratifikačný proces ústavy EÚ by mal pokračovať aj napriek tomu, že občania Francúzska a Holandska ústavu v ľudovom hlasovaní odmietli.

13. júla 2005 - Neformálne stretnutie premiérov krajín V4 sa konalo v Budapešti (MR). Predmetom rokovania predsedu maďarskej vlády Ferenca Gyurcsánya, českého premiéra Jiřího Paroubka, poľského Mareka Belku, slovenského Mikuláša Dzurindu, rakúskeho kancelára Wolfganga Schüssela a slovinského premiéra Janeza Janšu boli možnosti spoločného postupu pri uplatnení záujmov v európskych otázkach.

30. augusta 2005 - Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda sa v Budapešti zúčastnil na stretnutí predsedov vlád krajín V4 s predsedom Európskej komisie Josém Manuelom Barrosom. Témou rokovaní bola otázka prístupu krajín V4 k novej finančnej perspektíve a budúcnosti EÚ. V4 ďalej zastupovali Ferenc Gyurcsány (Maďarsko), Jiří Paroubek (ČR) a Marek Belka (Poľsko).

2. decembra 2005 - V Budapešti rokovali predsedovia vlád V4 Mikuláš Dzurinda (SR), Jiří Paroubek (ČR), Kazimierz Marcinkiewicz (Poľsko) a Ferenc Gyurcsány (Maďarsko) s britským premiérom Tonym Blairom. Hlavnou témou stretnutia bolo nadchádzajúce zasadnutie Európskej rady v Bruseli a nová finančná perspektíva EÚ na roky 2007–2013.

10. októbra 2006 - Slovensko prevzalo v maďarskom Vyšehrade od hostiteľskej krajiny oficiálne predsedníctvo V4. Schôdzku zatienila skutočnosť, že plánované bilaterálne stretnutie slovenského a maďarského premiéra maďarská strana odmietla. Mirek Topolánek (ČR), Ferenc Gyurcsány (MR), Jaroslaw Kaczynski (PR) a Robert Fico (SR) zhodnotili v rámci dvojhodinovej schôdzky 15 rokov vyšehradskej spolupráce a maďarské predsedníctvo vo V4.

18. júna 2007 - Premiéri SR, ČR, Maďarska a Poľska Robert Fico, Mirek Topolánek, Ferenc Gyurcsány a Jaroslaw Kaczynski na bratislavskom summite V4 jednoznačne odmietli hlasy z Rakúska o posunutí termínu vstupu ich krajín do Schengenského priestoru a návrh, aby Rakúsko štyri mesiace mohlo kontrolovať hranice so susedmi podľa súčasného stavu aj po určenom termíne.

9.-10. decembra 2007 - Predsedovia vlád SR, ČR, Maďarska a Poľska Robert Fico, Mirek Topolánek, Ferenc Gyurcsány, Donald Tusk a predseda vlády Slovinska Janez Janša sa zišli v českom Rožnove pod Radhoštěm a v Ostrave na neformálnom stretnutí. Témou rokovaní bola spolupráca krajín V4 v rôznych oblastiach a vyhodnotenie predsedníctva ČR vo V4.

22. mája 2008 - Počas Európskeho jadrového fóra v Prahe sa Robert Fico zúčastnil na rokovaní predsedov vlád krajín V4 a Beneluxu s predsedom Európskej komisie José Manuelom Barrosom a premiérom predsedníckej krajiny EÚ Slovinska Janezom Janšom. Na stretnutí boli prediskutované témy ako energetická bezpečnosť, Lisabonská zmluva, budúcnosť jadrovej energetiky v Európe, a ďalšie. Za krajiny V4 sa na schôdzke zúčastnili aj premiéri Mirek Topolánek (ČR), Ferenc Gyurcsány (Maďarsko) a Donald Tusk (Poľsko).

15. júna 2008 - V Prahe sa začal dvojdňový summit premiérov krajín V4, na ktorom sa ako hosť zúčastnil aj francúzsky prezident Nicolas Sarkozy. Slovensko na summite zastupoval premiér Robert Fico, prítomní boli aj Ferenc Gyurcsány (Maďarsko), Mirek Topolánek (ČR) a Donald Tusk (Poľsko).

5. novembra 2008 - Za účasti premiérov SR, Maďarska, ČR a Poľska Roberta Fica, Ferenca Gyurcsánya, Mirka Topolánka a Donalda Tuska sa vo Varšave uskutočnil ďalší zo summitov premiérov členských krajín V4. Ústrednou témou schôdzky sa stali závery októbrového summitu EÚ - svetová finančná kríza, energetická bezpečnosť a bezpečnosť energetických dodávok, klimaticko-energetický balíček a implementácia východného partnerstva.

6. decembra 2008 - Predseda vlády SR Robert Fico sa zúčastnil v severopoľskom Gdansku na stretnutí premiérov V4, Pobaltska, Bulharska a Rumunska s prezidentom Francúzska Nicolasom Sarkozym. Cieľom summitu bolo prezentovať francúzskemu predsedníctvu v EÚ kľúčové politické problémy ku klimaticko-energetickému balíčku. Ďalšie členské krajiny V4 na stretnutí zastupovali Mirek Topolánek (ČR), Ferenc Gyurcsány (MR) a Donald Tusk (PR).

8. januára 2009 - Na pozvanie predsedu vlády SR Roberta Fica sa v Bratislave uskutočnilo mimoriadne pracovné rokovanie predsedov vlád členských krajín V4 a predsedu Európskej komisie José Manuela Barrosa. Predmetom rokovania bolo zastavenie dodávok zemného plynu z Ruskej federácie. Za zoskupenie V4 boli na stretnutí prítomní predsedovia vlád ČR, Maďarska a Poľska Mirek Topolánek, Ferenc Gyurcsány a Donald Tusk.

3. júna 2009 - Slovenský premiér Robert Fico sa zúčastnil na summite Vyšehradskej štvorky v Krakove, ktorú organizovalo Poľsko ako predsednícka krajina V4. Hlavnou témou rokovania bolo vyhodnotenie plnenia ročného programu poľského predsedníctva, ktoré trvalo do konca júna 2009. Hostiteľom účastníkov summitu bol poľský premiér Donald Tusk, prítomní boli aj premiéri ČR a Maďarska Jan Fischer a Gordon Bajnai.

24. februára 2010 – Otázka energetickej bezpečnosti bola hlavnou témou mimoriadneho a rozšíreného summitu premiérov Vyšehradskej štvorky, ktorý sa konal v Budapešti. Okrem premiérov Česka, Poľska, Maďarska a Slovenska Jana Fischera, Donalda Tuska, Giordona Bajnaia, a Roberta Fica, pozvali organizátori aj predsedov vlád Rumunska, Rakúska, Bosny a Hercegoviny, Bulharska, Chorvátska, Srbska a Slovinska, ďalej predstaviteľov Európskej komisie, predsedajúcej krajiny Európskej únie Španielska a Spojených štátov amerických.

25. marca 2010 - Na pracovných raňajkách v budove stáleho zastúpenia Maďarskej republiky v EÚ sa stretli premiéri krajín V4 s predsedom Európskej komisie Josém Manuelom Barrosom. Spoločne diskutovali o personálnych a inštitucionálnych otázkach a o prípravách na stretnutie Európskej rady. Zoskupenie V4 na stretnutí zastupovali Robert Fico (SR), Donald Tusk (Poľsko) Jan Fischer (ČR) a Gordon Bajnai (Maďarsko).

20. júla 2010 - Na stretnutie premiérov krajín V4 pricestovala do Budapešti slovenská premiérka Iveta Radičová. Cesta sa uskutočnila v súvislosti s formálnym prebratím predsedníctva v rámci V4, ktorého sa Slovensko ujalo 1. júla 2010. Na schôdzke boli prítomní Viktor Orbán (MR), Donald Tusk (Poľsko) a Petr Nečas (ČR). I. Radičová informovala o prioritách slovenského predsedníctva v zoskupení V4, ktorými boli hľadanie riešení jednej z najhorších hospodárskych kríz, otázka posilňovania energetickej bezpečnosti a účinnejšie presadzovanie záujmov krajín strednej a východnej Európy v Európskej únii.

15. februára 2011 - Bratislava sa stala v rámci ročného predsedníctva SR vo Vyšehradskej štvorke (V4) miestom stretnutia predsedov vlád na rozšírenom summite V4.pri príležitosti 20. výročia vzniku zoskupenia. Za spoločný rokovací stôl sadli premiéri Iveta Radičová (SR), Petr Nečas (ČR), Viktor Orbán (MR) a Donald Tusk (PR). Diskutovali o spolupráci krajín V4 v otázkach európskej energetickej bezpečnosti, hospodárskom riadení a príprave budúceho viacročného finančného rámca únie, problémoch v eurozóne či dlhovej kríze. Na druhej časti summitu sa zúčastnili nemecká kancelárka Angela Merkelová, rakúsky kancelár Werner Faymann a ukrajinský premiér Mykola Azarov.

16. júna 2011 - Summit predsedov vlád Vyšehradskej štvorky (V4) v Bratislave zavŕšil ročné predsedníctvo Slovenska v tomto zoskupení. V hlavnom meste SR sa stretli premiéri Iveta Radičová (SR), Viktor Orbán (MR) a Donald Tusk (PR). Českú stranu zastupoval minister zahraničných vecí ČR Karel Schwarzenberg. Dôvodom neúčasti českého premiéra Petra Nečasa na summite bol štrajk desiatok tisíc českých odborárov, ktorí zastavili osobnú vlakovú dopravu a MHD v Prahe. Popoludní si za spoločný stôl sadli spolu s predsedom moldavskej vlády Vladom Filatom. Predstavitelia V4 vyhodnotili plnenie ročného programu predsedníctva SR a venovali sa otázkam súvisiacim s členstvom jednotlivých krajín v Európskej únii.

14.-15. októbra 2011 - Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS) zrušila pre vnútropolitickú situáciu na Slovensku svoju účasť na neformálnom summite predsedov vlád Vyšehradskej štvorky. Stretnutie v českej metropole Prahe sa uskutočnilo z iniciatívy šéfa českej exekutívy Petra Nečasa, keďže jeho krajina do 30. júna 2012 predsedá V4. Premiéri prediskutovali posilnenie koordinácie a presadzovanie záujmov zoskupenia v rámci Európskej únie. SR zastupoval na summite veľvyslanec.

30. januára 2012 - Pokiaľ sa majú nečlenské krajiny eurozóny podieľať na dohode o fiškálnej zodpovednosti, mali by mať aj právo spoluúčasti pri ich tvorbe a rozhodovaní. "V tomto smere svojich kolegov z V4 plne chápem a podporujem," uviedla po stretnutí so svojimi partnermi z Českej republiky, Poľska a Maďarska v belgickom Bruseli premiérka SR Iveta Radičová (SDKÚ-DS). Predstavitelia V4 sa tradične stretli krátko pred začiatkom mimoriadneho summitu EÚ.

22. júna 2012 - Na záver ročného predsedníctva Českej republiky vo Vyšehradskej štvorke sa uskutočnil v Prahe summit premiérov V4. Pozvanie českého predsedu vlády Petra Nečasa prijal aj šéf slovenskej exekutívy Robert Fico. Premiéri Vyšehradskej štvorky (V4) sa zhodli na dôležitosti silnej kohéznej politiky. List v takomto duchu zaslali predsedovi Európskej komisie Josému Manuelovi Barrosovi, predsedovi Európskeho parlamentu Martinovi Schulzovi a predsedovi Európskej rady Hermanovi Van Rompuyovi.

18.-19. októbra 2012 - Predseda vlády SR Robert Fico sa zúčastnil v Bruseli na pravidelnom zasadnutí Európskej rady. Ešte pred summitom EÚ sa predsedovia vlád krajín V4 stretli s predsedom Európskeho parlamentu Martinom Schulzom. Diskutovali o agendách V4 a o prípravách na rokovanie Európskej rady.

13.-14. decembra 2012 - Slovenský premiér Robert Fico odcestoval na pracovnú návštevu do belgického Bruselu. Počas nej sa stretol s predsedami vlád krajín V4, predsedom Európskeho parlamentu Martinom Schulzom a lídrami členských krajín EÚ.

6. marca 2013 - Premiér Robert Fico odcestoval do poľskej Varšavy na summit predsedov vlád krajín Vyšehradskej štvorky. Rokovania premiérov boli rozšírené o účasť nemeckej spolkovej kancelárky Angely Merkelovej a francúzskeho prezidenta Francoisa Hollandea. Na záver rozšíreného summitu sa jeho účastníci zúčastnili na spoločnej večeri s poľským prezidentom Bronislawom Komorowským.

16. júna 2013 - Premiéri Vyšehradskej štvorky (V4) na rozšírenom summite venovanom spolupráci s Japonskom v poľskej Varšave spoločne vyjadrili podporu dohode o voľnom obchode medzi Európskou úniou (EÚ) a touto krajinou. Japonský premiér po skončení summitu pripomenul, že vzájomná spolupráca s regiónom V4 trvá už desať rokov a za ten čas tu firmy z jeho krajiny vytvorili približne 120.000 pracovných miest. Priestor na posilnenie vzťahov vidí Abe najmä v oblasti energetickej politiky. SR na summite zastupoval premiér Robert Fico.

14. októbra 2013 – Vytvorenie spoločnej bojovej jednotky v roku 2016 bolo jedným zo záverov stretnutia premiérov V4 v maďarskej Budapešti, zhodli sa aj na význame jadrovej energie. Rokovaní sa zúčastnil maďarský premiér Viktor Orbán, poľský premiér Donald Tusk a český premiér Jiří Rusnok. Slovensko zastupoval predseda vlády Robert Fico. Predsedovia vlád sa zároveň dohodli na tom, že od budúceho roka zvýšia rozpočet Medzinárodného vyšehradského fondu na osem miliónov eur. Rovnako urobili aj krok na vytvorenie spoločného zastupiteľstva V4. Vyšehradský dom by mal pôsobiť v Hočiminovom Meste. Zatiaľ jediný funguje v Kapskom Meste. Zriadený bol v roku 2010 v súvislosti s Majstrovstvami sveta vo futbale.

29. januára 2014 - Zhodnotenie situácie na Ukrajine bolo hlavnou témou mimoriadneho summitu premiérov Vyšehradskej štvorky (V4), na ktorú večer do Budapešti pricestovali predseda poľskej vlády Donald Tusk, predseda vlády SR Robert Fico a nový český premiér Bohuslav Sobotka. Hostiteľom bol maďarský premiér Viktor Orbán. Predstavitelia V4 v spoločnom vyhlásení vyjadrili znepokojenie nad úlohou, ktorú zohrávajú na Ukrajine radikálne skupiny. Premiéri odsúhlasili aj to, aby sa prostriedky z Vyšehradského fondu použili na rôzne iniciatívy, ktoré sa môžu na Ukrajine realizovať.

20. - 21. marca 2014 - Predseda vlády SR Robert Fico sa zúčastnil v belgickom Bruseli na pravidelnom zasadnutí Európskej rady. Počas zasadnutia sa stretol s predsedami vlád krajín V4, predsedom Európskeho parlamentu Martinom Schulzom a lídrami členských krajín EÚ. Pred summitom EÚ sa predsedovia vlád krajín V4 stretli na tradičnom spoločnom rokovaní, aby koordinovali pozície Vyšehradskej skupiny.

24. júna 2014 - Premiér Robert Fico prevzal v maďarskej Budapešti predsedníctvo Slovenska vo Vyšehradskej štvorke.

30. augusta 2014 - Predseda vlády SR Robert Fico sa zúčastnil v belgickom Bruseli na mimoriadnom zasadnutí Európskej rady. Pred summitom EÚ sa stretli predsedovia vlád krajín V4 a diskutovali o agendách V4 a o prípravách na rokovanie Európskej rady.

9. decembra 2014 - Krajiny V4 môžu veľa získať z transferu poznatkov v oblasti výskumu, inovácií a uplatňovania moderných technológií, ktorými disponuje Švajčiarsko. Podľa slovenského premiéra Roberta Fica by sa tiež mohli zvýšiť investície tejto krajiny v stredoeurópskom regióne. V rámci predsedníctva SR vo Vyšehradskej skupine sa zišli v Bratislave predsedovia vlád krajín V4 a prezident Švajčiarskej konfederácie Didier Burkhalter.

19. - 21. júna 2015 - Bratislava sa stala centrom debát o aktuálnych celosvetových otázkach. Na jubilejnom 10. ročníku medzinárodného bezpečnostného fóra GLOBSEC sa preberala ukrajinská kríza, s tým súvisiace kroky Moskvy a európska politika voči nej, budúcoročný summit NATO vo Varšave, obrana, energetická a kybernetická bezpečnosť, Islamský štát a vzostup islamského extrémizmu. Na konferencii v jednom z bratislavských hotelov sa zúčastnila tisícka hostí z viac ako 70 krajín. K hlavným rečníkom patril britský premiér David Cameron. Na poprednom bezpečnostnom fóre v strednej Európe GLOBSEC sa zišli všetci premiéri Vyšehradskej štvorky. Predsedovia vlád SR Robert Fico, Poľska Ewa Kopaczová, Česka Bohuslav Sobotka a Maďarska Viktor Orbán sa zapojili do diskusií na konferencii. GLOBSEC oslávil desať rokov svojej existencie, ale aj prítomnosťou francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda pri rokovacom stole V4.

4. septembra 2015 - Spravodajské informácie hovoria, že nekontrolovaný prílev migrantov na územie EÚ so sebou prináša aj riziko prílevu ľudí s veľmi nebezpečnými zámermi, ľudí spojených s rôznymi teroristickými iniciatívami a ak bude pokračovať tento nekontrolovaný prílev, bude sa zvyšovať aj ohrozenie vnútornej bezpečnosti EÚ. Po mimoriadnom summite lídrov krajín V4 v Prahe to povedal slovenský predseda vlády Robert Fico s tým, že V4 odmieta povinné kvóty na prerozdelenie migrantov v rámci EÚ a vyslovuje sa za zachovanie schengenského priestoru. Český premiér Bohuslav Sobotka hostil aj predsedu vlády Maďarska Viktora Orbána, poľskú premiérku Ewu Kopaczovú. Predsedovia vlád sa tiež zaviazali posilniť finančnú, technickú a expertnú účasť na misiách Spoločnej bezpečnostnej a obrannej politiky EÚ proti pašerákom a prevádzačom a hovoria aj o sprísnení postihovania pašerákov a prevádzačov na národnej úrovni.

15. októbra 2015 - Krajiny V4 sa pred začiatkom summitu Európskej rady v Bruseli dohodli na spoločnej ochrane maďarsko-srbských hraníc. Po koordinačnom stretnutí V4 to uviedol premiér Robert Fico. Slovenská aj Česká republika pošlú po 50 policajtov s výstrojom, výzbrojou a vozidlami. Poľská vláda prisľúbila 60-70 policajtov vrátane špeciálnej techniky.

3. decembra 2015 - Aktuálna migračná situácia a boj proti terorizmu boli hlavnými témami rozhovorov premiérov Vyšehradskej štvorky (V4), ktorí sa zišli v českej Prahe. Český predseda vlády Bohuslav Sobotka, slovenský Robert Fico, maďarský Viktor Orbán a nová šéfka poľskej exekutívy Beata Szydlová diskutovali o decembrovom summite Európskej únie. V liste adresovanom predsedovi Európskej rady Donaldovi Tuskovi, zoskupenie žiadalo plné rešpektovanie pravidiel Energetickej únie a tým odmietnutie plánovaného rozšírenia plynovodu Nord Stream. Zasadnutie premiérov bolo rozšírené o stretnutie s juhokórejskou prezidentkou Pak Kun-hje.

15. februára 2016 – Od Macedónska ako kandidátskej krajiny pre vstup do Európskej únie sa podľa prezidenta Ďorgeho Ivanova očakáva, že ponesie pri riešení migračnej krízy také bremeno, ktoré mnohé bohatšie a väčšie štáty únie nechcú alebo nemôžu niesť. Vyhlásil to po mimoriadnom summite Vyšehradskej štvorky (V4) v Prahe. Na rokovanie bolo prizvané okrem Macedónska aj Bulharsko. Záujem Bulharska participovať na ochrane vonkajších hraníc EÚ potvrdil na summite V4 bulharský premiér Bojko Borisov. Maďarský premiér Viktor Orbán zopakoval pozíciu Budapešti, ktorá plne podporuje členstvo Bulharska v Schengene. Slovenský premiér Robert Fico sa vyjadril k názorom, ktoré odzneli na margo témy o riešení migračnej problematiky mimoriadneho summitu Vyšehradskej štvorky v Prahe.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.