Savčenková odmietla štatút účastníčky bojových operácií v Donbase

Na archívnej snímke Nadija Savčenková. Foto: TASR/AP

Kyjev 9. júna (TASR) - Poslankyňa ukrajinského parlamentu Nadija Savčenková odmietla štatút účastníka vládnych bojových operácií v Donbase na východe Ukrajiny. Pripravila sa tým aj o rôzne výhody i pozemok v záhradkárskej osade. Svoje rozhodnutie oznámila prostredníctvom svojho konta na sociálnej sieti Facebook.

Savčenková sa na operáciách vládnych síl (ATO) v Donbase zúčastňovala v roku 2014, keď sa v rámci svojej dovolenky stala dobrovoľníčkou v pluku Ajdar, kde dostala prezývku Strela. V júli 2014 ju zadržali v Rusku, kde ju následne obvinili a odsúdili na 22 rokov väzenia v kauze zabitia dvoch ruských novinárov.

Počas zadržiavania v ruskej vyšetrovacej väzbe bola Savčenková vo voľbách na Ukrajine zvolená za poslankyňu parlamentu a je aj členkou Parlamentného zhromaždenia Rady Európy.

Po nedávnom udelení milosti ruským prezidentom Vladimirom Putinom sa Savčenková vrátila na Ukrajinu, kde sa od 25. mája začala venovať aj práci poslankyne.

Ako poznamenala agentúra RIA Novosti, Savčenkovej pôsobenie v parlamente vyvoláva nevôľu časti kolegov-poslancov, keď ich vo svojich vystúpeniach označila za "lenivcov" a "školákov" sediacich v laviciach, a o novinároch sa vyjadrila ako o "psoch" a "šakaloch".

Samotný parlament a jeho členovia sú podľa nej "akváriom so žralokmi", pričom ona sama sa označuje za "piraňu".

Súčasne však deklarovala, že jej cieľom nie je vyrábať si nepriateľov, aj keď politickú budúcnosť Ukrajiny vidí inak ako jej súčasné vedenie. Vyzvala tiež Kyjev na priame rokovania s proruskými separatistami z Donbasu.

Po niekoľkých takýchto vyhláseniach, v ktorých sa Savčenková nevyhýbala ani hrubým slovám, jej kolega Vadym Rabynovyč vyhlásil, že "Putin nám na Ukrajinu posunul prevrat".

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.