Slovinský denník spochybnil význam vojenského cvičenia NATO v Poľsku

Na snímke príslušníci 82. výsadkovej divízie počas zoskoku v rámci cvičenia Anakonda 2016 neďaleko poľského mesta Toruň 7. júna 2016. Foto: TASR/AP

Ľubľana 9. júna (TASR) - Slovinský denník Delo vo svojom dnešnom vydaní spochybňuje deklarované dôvody prebiehajúceho vojenského cvičenia NATO v Poľsku. Uvádza, že tento scenár je jasne zacielený proti Rusku a je súčasťou stupňujúceho sa napätia vo vzťahoch medzi NATO a Moskvou, ktoré je podľa neho nebezpečné, píše agentúra STA.

"Nikto sa vážne nezamýšľa nad možnosťou, že by Rusko zaútočilo na členskú krajinu NATO. Dokonca aj zvesti o ruskej 'kybernetickej destabilizácii' pobaltských štátov a úsilí o vedenie 'hybridnej vojny' pomocou ruských menšín sú často nafúknuté a majú bočné úmysly," píše slovinský denník.

Vzťahy s Moskvou sú veľmi zložité, nie však neriešiteľné - pokiaľ niektoré bezpečnosťou posadnuté východoeurópske krajiny, ktoré ako Poľsko využívajú blížiaci sa summit NATO vo Varšave na vyjadrenie svojho horlivého vzťahu k USA, nedovedú svoju politiku až do bodu, z ktorého už nebude návratu, analyzuje Delo.

Na tohtoročnom cvičení NATO s názvom Anakonda 2016 sa zúčastní celkovo 31.000 vojakov z 19 členských krajín aliancie a z jej piatich partnerských krajín. Tí budú cvičiť a testovať spoločnú reakciu na hrozby nielen na zemi, ale aj na mori a vo vzduchu. Cvičenie potrvá do konca mesiaca.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.