Generálny štrajk uzavrel v Nepále školy a trhoviská, nepremáva doprava

Ilustračné foto. Protesty v Nepále Foto: TASR/AP

Káthmandu 9. júna (TASR) - Nepál dnes ochromil generálny štrajk, ku ktorému vyzvala malá Komunistická strana Nepálu (maoistická), aby dosiahla prepustenie svojich stúpencov, zatknutých po predchádzajúcich protestoch. Zatvorené zostali školy a trhoviská, nepremáva ani doprava, informovala tlačová agentúra AP.

Polícia uviedla, že zatkla dnes ďalších 28 stúpencov strany, ktorí sa pokúšali presadiť štrajk a prinútiť motoristov v metropole Káthmandu, aby ho rešpektovali. V meste zdemolovali dodávku a podpálili taxík, nikto však nebol zranený. Dvaja muži vydávajúci sa za cestujúcich postriekali taxík benzínom a podpálili ho, vodičovi sa poradilo ujsť.

Vládne úrady napriek štrajku zostali otvorené a ich zamestnanci nastúpili do práce. Mnohí vodiči však odmietli sadnúť do vozidiel a obchody zostali zatvorené zo strachu pred útokmi organizátorov štrajku, ktorí zvyčajne napádajú tých, ktorí ignorujú ich výzvy.

Komunistická strana Nepálu (maoistická) vznikla oddelením od hlavnej maoistickej strany, ktorá je vo vláde. Maoisti sú bývalí komunistickí povstalci, ktorí bojovali takmer 10 rokov proti vládnym silám, než sa v roku 2006 zapojili do nepálskej politiky.

V metropole Káthmandu boli posilnené bezpečnostné opatrenia a hlavné ulice stráži poriadková polícia.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.