V izraelskom meste pomenovali ulicu po japonskom diplomatovi

Čiune Sugihara Foto: TASR/AP

Netanja 9. júna (TASR) - V izraelskom meste Netanja pomenovali ulicu po japonskom diplomatovi Čiunemu Sugiharovi, ktorý v rokoch 1939-40 ako vicekonzul Japonského cisárstva v Litve udelil v rozpore s pravidlami cestovné víza približne 6000 osobám židovského pôvodu, čím ich zachránil pred nacistickou perzekúciou.

Pre najmä poľských Židov viedla jedna z únikových trás cez Litvu a Sovietsky zväz do Japonska, odkiaľ mohli pokračovať do USA, pretože v tej dobe ešte Japonsko nevstúpilo do vojny. Na to potrebovali cestovné víza, ktoré im však Tokio odmietalo poskytnúť. Mnohí z týchto ľudí sa po skončení vojny usadili práve v meste Netanja.

Zámer pomenovať jednu z tamojších ulíc po Sugiharovi prišiel v súvislosti s blížiacim sa 30. výročím jeho úmrtia, informoval v noci nadnes denník Japan Times s odvolaním sa na tlačovú agentúru Džidži.

Čiune Sugihara bol Izraelom v roku 1985 vyznamenaný za svoje humánne činy počas vojny titulom Spravodlivý medzi národmi.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.