Česi Saganovi na olympiáde veľké šance nedávajú: Taká príprava nestačí

Na snímke slovenský reprezentant v cyklistike Peter Sagan Foto: TASR - Pavel Neubauer

Praha 9. júna (TASR) - Českí reprezentanti v horskej cyklistike nedávajú Petrovi Saganovi veľké šance na úspech na olympijských hrách v Riu de Janeiro. Zhodli sa na tom, že krátka príprava po náročnej Tour de France nebude dvadsaťšesťročnému pretekárovi stačiť na to, aby bojoval o popredné umiestnenie.

Sagan sa rozhodol neštartovať v cestných pretekoch, pretože sú veľmi náročné. Namiesto toho prejavil záujem o disciplínu cross country, čo mu neskôr odobril aj Slovenský zväz cyklistiky (SZC), ktorý súhlasil s výmenou miesteniek. V cestných pretekoch by sa tak mal predstaviť Martin Haring, ktorý jazdí obe kategórie za Duklu Banská Bystrica.

Sagan tak bude mať veľmi náročné leto. Po Tour, na ktorej bude obhajovať zelený dres pre víťaza bodovacej súťaže, bude mať iba štyri týždne na to, aby presedlal na horský bicykel a pripravil sa na hodinové preteky v Riu. Tie sú na programe 21. augusta v časti Deodoro.

"A to je podľa mňa málo, neverím, že by mohol bojovať o medailu. Cyklisti, ktorí jazdia cross-country, sú niekde úplne inde," povedal pre idnes.cz bronzový muž z vlaňajších MS Ondřej Cink. "Mesiac je naozaj málo. To vidím, ako najväčší problém," pridal svoj názor obhajca olympijského zlata v cross country z Londýna 2012 Jaroslav Kulhavý.

Český reprezentačný tréner Viktor Zapletal síce uznal Saganove kvality a všestrannosť, no aj podľa neho je čas na špeciálnu prípravu veľmi krátky. "Peter Sagan je mimoriadna postava svetovej cyklistiky, mimoriadny talent. Ale už dlhšiu dobu na horských bicykloch nejazdí a tie sa vyvíjali. Potreboval by určitú dobu, aby sa dostal späť do elitnej kondície. No nemusí ísť vôbec zle, má mimoriadne fyzické dispozície ako je sila, technika. Trať pre horské bicykle je však v Riu veľmi ťažká, predstavuje to absolútny top náročnosti," uviedol.

Zapletala prekvapilo, že sa Sagan rozhodol vynechať cestné preteky. "Je natoľko talentovaný, že ani to prevýšenie, ktoré v Riu je, by mu nemalo robiť väčší problém. Už veľakrát dokázal prejsť hory a vyhrať etapu. Bol povestný tým, že nič neriešil. Zobral sa a išiel. Preto ma to prekvapilo," dodal.

Okrem Sagana presedlajú v Riu aj ďalší "cestári". Briti Mark Cavendish s Bradleym Wigginsom chcú zabojovať o zlato na dráhe v disciplíne madison. Cavendish sa navyše predstaví aj v omniu. To pôjde aj mladý Kolumbijčan Fernando Gaviria, či Talian Elia Viviani.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.