M. Draghi: Odkladanie štrukturálnych reforiem poškodzuje trh práce

Foto: TASR/AP

Brusel 9. júna (TASR) - Eurozóna sa musí poponáhľať s realizáciou štrukturálnych reforiem. Ich odkladanie je príliš drahé, keďže poškodzuje trh práce a produktivitu, čo z dlhodobého hľadiska znižuje ekonomický potenciál, uviedol šéf Európskej centrálnej banky (ECB) Mario Draghi.

"Je mnoho pochopiteľných politických dôvodov odkladať štrukturálne reformy, ale je aj niekoľko dobrých ekonomických dôvodov ich realizácie," uviedol Draghi na Bruselskom ekonomickom fóre. "Náklady na ich odkladanie sú jednoducho príliš vysoké."

Centrálna banka môže podľa Draghiho vždy plniť svoj mandát bez ohľadu na ostatné makroekonomické politiky. Avšak menová politika neexistuje vo vákuu, keďže ostatné politiky môžu podporiť alebo zmenšiť vplyv politiky centrálnej banky.

Cieľom ECB je udržať medziročnú infláciu tesne pod dvomi percentami v strednodobom horizonte, čo podľa Draghiho "nie je fixné časové obdobie". "V prípade nepriaznivých šokov závisí rýchlosť, akou môže menová politika vrátiť infláciu na cieľovú úroveň, od dvoch faktorov: od druhu samotného šoku a situácie, v ktorej menová politika operuje," uviedol Draghi.

Cieľom menovej politiky nie je podľa šéfa ECB zvládnutie krátkodobých šokov, ale to, aby zabránila ich premietnutiu do dlhodobej dynamiky inflácie.

Dokončenie jednotného trhu by bolo rýchlym víťazstvom pre štrukturálne reformy v Európe, myslí si Draghi. "Štrukturálne reformy môžu obmedziť rozsah a trvanie šokov, čo na druhej strane podporuje ukotvenie inflačných očakávaní a udržuje reálne úrokové sadzby na nízkej úrovni."

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.