Bezpečnostná rada OSN odsúdila palestínsky útok v Tel Avive

Zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN, archívne foto Foto: TASR/AP

New York 10. júna (TASR) - Bezpečnostná rada OSN na štvrtkovom zasadnutí čo najdôraznejšie odsúdila streľbu v izraelskom Tel Avive, ktorá sa odohrala v stredu v turistami vyhľadávanej lokalite a žiada, aby sa osoby zodpovedné za tento "odsúdeniahodný teroristický čin" dostali pred súd.

Vyhlásenie rady odsúhlasilo všetkých jej 15 členov. Orgán OSN v ňom ďalej vyjadril sústrasť rodinám po štyroch obetiach, izraelskej vláde a všetkým zraneným pri útoku dvoch Palestínčanov z Predjordánska v Tel Avive, píše agentúra AP.

Členovia Bezpečnostnej rady ďalej "zopakovali, že akýkoľvek teroristický čin je trestným a neospravedlniteľným".

Veľvyslanec Izraela pri OSN Danny Danon uviedol, že citované vyhlásenie rady je prvým oficiálnym odsúdením "terorizmu" v Izraeli od vypuknutia súčasnej vlny násilných útokov Palestínčanov pred ôsmimi mesiacmi.

Útok spáchali dvaja palestínski ozbrojenci zo Západného brehu Jordánu (Predjordánska), ktorí v stredu v Tel Avive zabili štyroch Izraelčanov a zranili ďalších najmenej piatich. Išlo o jeden z najkrvavejších útokov počas osemmesačnej vlny násilia, napísala dnes tlačová agentúra AP.

Dejiskom útoku bolo trhovisko Sarona - turistami vyhľadávaná lokalita s obchodmi a reštauráciami. Areál sa nachádza oproti sídlu izraelskej armády.

V dôsledku stredajšieho útoku už Izrael prijal rad opatrení: vláda zrušila Palestínčanom všetky povolenia na návštevu Izraela a cesty do zahraničia počas moslimského pôstneho mesiaca ramadán.

Okrem toho úrady pozastavili platnosť izraelských pracovných povolení pre 204 príbuzných dvoch útočníkov a armáda uzavrela vstupy do mesta Jattá na juhu Predjordánska, odkiaľ zadržaní páchatelia pochádzali.

V Tel Avive a jeho metropolitnej oblasti polícia posilnila po útoku bezpečnostné opatrenia.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.