Banky v ČR sa zbavujú českých štátnych dlhopisov

Foto: TASR/AP

Praha 10. júna (TASR) - Z majetku českých bánk miznú české vládne dlhopisy. V trezoroch peňažných ústavov sa koncom apríla nachádzali dlhopisy za 520 miliárd Kč (19,24 miliardy eur), čo je najmenej od decembra 2011. Len od januára klesol podľa štatistík ministerstva financií objem dlhopisov v majetku bánk o 32 miliárd Kč, teda o viac než 5 %. Informoval o tom server e15.cz.

Lepším biznisom než staviť na český vládny dlh sa pre české banky stalo uloženie peňazí v Českej národnej banke (ČNB), ktorá ich peniaze zhodnotí lepšie. "Výnosy štátnych dlhopisov prestávajú byť zaujímavé. Preto ich objem v bankách postupne klesá," uviedol hovorca Raiffeisenbank Tomáš Zavoral.

"Objem českých štátnych dlhopisov ku koncu minulého roka klesol v prospech slovenských a poľských papierov," dodáva hovorkyňa ČSOB Pavla Hávová.

Banky dostanú v ČNB za svoje vklady ročný úrok 0,05 %. To je viac, než teraz štát ponúka pri pôžičke na dva aj tri roky. Na jar bol rozdiel v úročení ešte výraznejší, štát si totiž mohol až na šesť rokov nabrať pôžičky so záporným úrokom. "Peniaze získané zo splatných dlhopisov banky presúvajú do ČNB, novo vydané bondy prakticky nenakupujú," uviedol analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Vklady bánk v centrálnej banke tak výrazne rastú. Len za prvé štyri mesiace tohto roka uložili českí finančníci v ČNB 293 miliárd Kč. V porovnaní s decembrom tak celkový vklad bánk v ČNB vzrástol o tretinu.

Záujem o české dlhopisy prichádza tento rok prakticky len zo zahraničia. Podľa ministerstva financií vzrástol objem dlhopisov v rukách cezpoľných hráčov len od januára takmer o štvrtinu na 363 miliárd Kč.

Podľa analytikov za tým stoja najmä špekulanti na budúci rast koruny. "Zahraniční investori špekulujú, že po ukončení kurzového záväzku ČNB bude koruna posilňovať," uvádza Tomáš Holinka z Moody’s Analytics. Hodnota investície vyjadrená v materskej mene špekulantov by tak podstatne vzrástla.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.