Nemecký parlament schválil miliardový úver pre Grécko

Foto: TASR/AP

Berlín 10. júna (TASR) - Rozpočtový výbor nemeckého parlamentu dnes schválil miliardový úver pre Grécko. Pre agentúru DPA to potvrdili účastníci zasadnutia. Výbor doteraz čakal s rozhodnutím, kým sa potvrdí uskutočňovanie opatrení, na ktorých sa medzinárodní veritelia dohodli s gréckou vládou.

Úverová tranža dosahuje 10,3 miliardy eur, pričom prvú platbu vo výške 7,5 miliardy eur dostanú Atény ešte v júni. Úver je určený na pokrytie dlhovej služby a vyrovnanie omeškaných platieb.

Podľa informácií spolkového ministerstva financií, ktoré poslalo rozpočtovému výboru, Európska komisia označila 52 z celkovo 56 okamžitých úsporných opatrení za uskutočnené. Ďalšie dve sú podmienkou pre nasledujúcu tranžu finančnej podpory a Grécko ich musí uskutočniť do septembra. V rovnakom termíne musia Atény zrealizovať aj zostávajúce dve opatrenia týkajúce sa privatizácie.

EK a Európska centrálna banka vo svojej analýze prišli k záveru, že Grécko v podstatných bodoch splnilo požiadavky veriteľov, a tým aj podmienky pre ďalší balík finančnej pomoci.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.