Režisér francúzskeho triumfu Payet: Po góle to zo mňa spadlo

Francúzsky futbalista Dimitri Payet (vpravo) v otváracom zápase Francúzsko - Rumunsko na ME vo futbale v Paríži 10. júna 2016. Foto: TASR/AP

Paríž 11. júna (TASR) - Francúzska futbalová reprezentácia má za sebou úspešný vstup do finálového turnaja EURO 2016 a ďakovať za to mohla Dimitrimu Payetovi. Dvadsaťdeväťročný ofenzívny hráč bol režisérom domáceho triumfu nad Rumunskom (2:1), keď najskôr prihral na vedúci presný zásah a potom v samom závere rozhodol o zisku troch bodov pre domáceho favorita.

Výkon Francúzov v ich úvodnom vystúpení bol poznačený očakávanou nervozitou. Na vypredanom Stade de France v parížskom Saint-Denis ich dopredu hnalo viac ako 70.000 fanúšikov, ktorí si na góly museli počkať až po zmene strán. V 57. minúte Payet posadil presný center na hlavu Oliviera Girouda, ktorý sa na hranici faulu presadil vo vzduchu cez rumunského brankára Cipriana Tatarusanua a otvoril skóre. Balkánci vyrovnali z pokutového kopu zásluhou Bogdana Stancua, ale posledné slovo mal Payet. Minútu pred vypršaním riadneho hracieho času exportou technickou strelou spoza šestnástky zavesil nechytateľný vinkel a zabezpečil domácim tesné víťazstvo.

Tesne pred záverečným hvizdom ho tréner Didier Deschamps stiahol z ihriska a muž zápasu si tak mohol vychutnať ovácie publika. Pri odchode na striedačku u neho zapracovali emócie a neubránil sa slzám dojatia. "Keby mi niekto takto predpovedal priebeh zápasu, neuveril by som mu. Bol tam kopec stresu a tlaku. Po góle to zo mňa spadlo, záver bol pre mňa emotívny. Najdôležitejšie je, že sme vyhrali a máme to za sebou. V ďalších zápasoch už môžeme hrať uvoľnenejšie," vravela novinárom opora londýnskeho West Hamu United. Pochvalu si zaslúžil aj od kouča Deschampsa. "Vedeli sme, že je schopný robiť neskutočné veci. Jeho gól bola jednoducho extratrieda," povedal kormidelník Francúzska a dodal: "Výkon tímu nebol ideálny, od toho sme mali ďaleko. Avšak počíta sa výsledok a ten sme uhrali. Turnaj sme začali na pozitívnej vlne a môžeme na tom stavať."

Rumuni nemali ďaleko od prekvapenia. Ich defenzíva, ktorá v priebehu kvalifikácie na ME v desiatich zápasoch inkasovala len dvakrát, dlho stála na pevných nohách. Balkánci sa mohli dostať aj do vedenia, ale Stancu v úvode druhého polčasu osamotený mieril tesne vedľa brány Huga Llorisa. "Prišli sme o cenný bod, ktorý sme si podľa mňa zaslúžili. Inkasovať v 89. minúte bolí. Ale musím uznať, že to bol krásny gól od výborného hráča," uviedol kouč Rumunska Anghel Iordanescu a k výkonu svojich zverencov dodal: "Odohrali sme dobrý zápas, lebo nám vyšiel štart. Škoda, že sme to nevyužili aj na úvodný gól, to by úplne zmenilo charakter zápasu. V našom výkone boli pozitívne momenty, ale aj ťažšie chvíle."

Benzema sledoval výhru v TV: Bravó pre celý tím

Francúzsky futbalista Karim Benzema sledoval výhru svojich krajanov v úvodnom zápase EURO 2016 nad Rumunskom 2:1 iba v televízii. Elitný kanonier Realu Madrid sa nedostal do záverečnej nominácie pre obvinenia súvisiace s napomáhaním pri vydieraní reprezentačného spoluhráča Mathieua Valbuenu.

"Bravó pre celý tím," napísal Benzema na sociálnej sieti Twitter. Pred začiatkom otváracieho súboja kontinentálneho šampionátu umiestnil na Instagram fotku, ako osamotený sedí vo svojej obývačke pred veľkoplošnou obrazovkou.

Bonne chance /force

Fotka uverejnená používateľom Karim Benzema (@karimbenzema),

Rumuni si v 2. kole A-skupiny v stredu o 18.00 h v Paríži zmerajú sily so Švajčiarskom. Francúzi nastúpia v rovnaký deň o 21.00 h v Marseille proti Albánsku.