Poslanec Suchánek nepríde o ocenenie Biela vrana, jej rada odstúpi

Na archívnej snímke Alan Suchánek Foto: TASR - Pavel Neubauer

Bratislava 13. júna (TASR) – Poslancovi Alanovi Suchánekovi (OĽaNO-NOVA) neodoberú ocenenie Biela vrana, ktoré dostal za to, že upozornil na prípad nákupu predraženého CT prístroja piešťanskou nemocnicou. Členovia Rady Bielej vrany však odstúpili zo svojich funkcií. Dôvodom je, že pri rozhodovaní o udelení ocenenia nepreverili informácie o prvom tendri, v ktorom mal Suchánek údajne zvýhodňovať firmu Siemens.

"Ak by Rada detailne preskúmala dokumentáciu tendra pred udelením ocenenia Alanovi Suchánekovi, neudelila by ho. Nebyť personálnych zmien v Správnej rade nemocnice, tento nerovný tender by totiž viedol k uzavretiu zmluvy a piešťanská nemocnica by v súčasnosti mala predražené CT, ktoré vzišlo z neférovej súťaže zjavne zvýhodňujúcej víťaza, na čom sa Alan Suchánek podieľal ako člen výberovej komisie," priblížila stanovisko rady jej členka Zuzana Wienk.

Podľa Wienk išlo o najťažšie rozhodovanie v histórii ocenenia. Rada je presvedčená, že prijala najlepšie z možných riešení. Jej členovia priznali, že informácie o prvom tendri mali už pri rozhodovaní o udelení ocenenia. Podozrenia sa však podľa Wienk hĺbkovo nepreverili, keďže kauza CT mala byť nespochybniteľná. Označila to za chybu úsudku.

"Ocenenie bolo Alanovi Suchánekovi udelené na základe pochybenia Rady, a preto by nemal za túto chybu niesť dôsledky. Členovia Rady necítia právo odňať ocenenie Alanovi Suchánekovi a sú sami pripravení niesť zodpovednosť za svoje pochybenie,"
vysvetlila Wienk. Či sa poslanec ocenenia vzdá sám, má byť jeho rozhodnutím, rada ho na to nebude vyzývať.

Pôvodný tender z roku 2012 sa začal riešiť potom, čo sa objavili informácie, že v ňom mal Suchánek konať v prospech Siemensu. Opozičný poslanec je známy pre medializáciu kauzy nákupu piešťanského CT, pre ktorú skončili ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská (nominantka Smeru-SD) a predseda parlamentu Pavol Paška (Smer-SD). V pôvodnej súťaži v roku 2012 mal však podľa týždenníka Plus 7 dní Suchánek presadzovať údajne najdrahšiu a nevyhovujúcu techniku. Suchánek aj firma obvinenia odmietli.

Premiér Robert Fico (Smer-SD) poslanca v reakcii na informácie vyzval, aby sa vzdal mandátu a odňali mu titul Biela vrana. Suchánek vyhlásil, že sa cíti nevinný a mandátu sa nevzdá. Aliancia Fair-play a Via Iuris, organizátori ocenenia Biela vrana, následne avizovali, že preveria prípad obstarávania CT prístroja. Prípad prešetruje aj Generálna prokuratúra SR, zaoberal sa ňou aj mimoriadny parlamentný výbor pre zdravotníctvo.

Biela vrana je ocenením spoločensky prínosného a odvážneho občianskeho činu, udeľuje sa od roku 2008.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.