NRC: Fallúdžu opustilo od začiatku vládnej ofenzívy 27.580 ľudí

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Bagdad 13. júna (TASR) - Džihádistami ovládané iracké mesto Fallúdža opustilo ďalších 4000 ľudí. Ich útek bol možný po tom, ako vládne sily počas uplynulého víkendu obsadili kľúčovú prístupovú cestu k tomuto mestu, ktorého sa extrémistická organizácia Islamský štát zmocnila pred dvoma rokmi.

Humanitárna organizácia Nórska rada pre utečencov (NRC), pomáhajúca v Iraku utečencom a vnútorným presídlencom, dnes informovala, že počet ľudí, ktorí Fallúdžu opustili od spustenia vládnej ofenzívy koncom mája, tým stúpol na 27.580.

NRC okrem toho oznámila, že niektorí z utečencov vypovedali, že džihádisti žiadajú od všetkých osôb, ktoré chcú opustiť mesto, aby zaplatili sumu vo výške približne 130 dolárov.

Humanitárni aktivisti už predtým vyjadrili obavy, že vo Fallúdži uviazlo až 50.000 ľudí, z toho 20.000 detí. Podľa OSN sa ich tam nachádza až 90.000.

Agentúra Reuters počas uplynulého víkendu informovala, že iracká vládna armáda v sobotu na juhozápade mesta Fallúdže otvorila "relatívne bezpečný koridor", aby civilistom umožnila ich odchod.

Fallúdža je jedným z niekoľkých veľkých miest v prevažne sunnitskej provincii Anbár, ktorá sa rozprestiera na západ od Bagdadu až po sýrske a jordánske hranice.

Pod kontrolou islamistov je Fallúdža už približne dva roky a v západnom Iraku je posledným veľkým mestom kontrolovaným sunnitským Islamským štátom. Okrem nej džihádisti obsadili rozsiahle územia aj na severe a východe krajiny, ako aj druhé najväčšie mesto Iraku, Mósul.

Iracká armáda koncom mája spustila okolo Fallúdže sériu bojových operácií a neskôr prešla aj do útoku na toto mesto, kde však naráža na tvrdý odpor protivníka.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.