Heraščenková: Situácia na východe Ukrajiny sa výrazne zhoršila

Ilustračné foto Foto: FOTO JD

Kyjev 13. júna (TASR) - Situácia na východe Ukrajiny sa od začiatku mája výrazne zhoršila. Skonštatovala to dnes počas panelovej diskusie v Kyjeve splnomocnenkyňa ukrajinského prezidenta pre riešenie konfliktu v Donbase Iryna Heraščenková, ktorá upozornila aj na vysoký počet obetí ostreľovania, a to aj v radoch civilného obyvateľstva.

Vývoj na východe Ukrajiny za posledné štyri týždne označila Heraščenková za "absolútne tragický", pokiaľ ide o počet prípadov porušenia prímeria, počty obetí i zranených.

Upozornila, že výrazné zhoršenie bezpečnostnej situácie v Donbase je "kľúčovým momentom, ktorý neumožňuje hovoriť o možnosti riešiť problémy v humanitárnej a ekonomickej sfére". Zdôraznila, že stav bezpečnosti na východe krajiny je "prioritou".

Agentúra UNIAN dnes informovala, že nočné ostreľovanie dediny Zalizne v Doneckej oblasti si vyžiadalo život jednej staršej ženy, ktorej dom zasiahol mínometný granát vypálený z pozície proruských povstalcov. Zranenia pri tom utrpel jeden vojak vládnej armády.

Podľa proseparatistickej agentúry DAN terčom ostreľovania vládnych síl bola dnes okrem iných aj obec Horlivka, kde došlo k veľkým materiálnym škodám.

Mimoriadne napätá situácia vznikla v okolí komplexu bane Butovka, kde proruské sily ostreľovali pozície vládnych síl. Počas delostreleckého útoku sa zrútila strecha jednej z budov a pod závalmi prišli o život najmenej štyria vojaci a zranených ich je ďalších desať, píše agentúra UNIAN.

Obe strany konfliktu sa v posledných dňoch navzájom opakovane obvinili z porušovania dohody o prímerí a avizovali, že o prešetrenie situácie požiadajú misiu Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).

Boje na východe Ukrajiny si doteraz vyžiadali vyše 9000 obetí na životoch. Od septembra 2014 obe strany konfliktu podpísali tri dokumenty týkajúce sa opatrení, ktoré by mali viesť k deeskalácii konfliktu. Napriek podpísaniu dohôd o prímerí pokračujú na styčnej línii sporadické ozbrojené zrážky medzi silami ATO a proruskými povstalcami.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.