Čína sľúbila, že zníži kapacitu oceliarní

Nemecká kancelárka A. Merkelová a čínsky premiér Li Kche-čchiang. Foto: TASR AP

Peking 13. júna (TASR) - Čínska vláda prijme ďalšie opatrenia na zvýšenie zahraničných investícií. Vyhlásil to dnes premiér Li Kche-čchiang na brífingu s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, ktorá je na návšteve v Pekingu. Čínsky premiér zároveň sľúbil, že zníži výrobnú kapacitu oceliarní. Informovali o tom agentúry Reuters a AP.

Premiér pripustil, že Čína zaznamenala obavy Európy z nadmernej kapacity svojho oceliarskeho priemyslu. Domnieva sa však, že je to dôsledok poklesu dopytu vo svete. Podľa AP sa snažil odvrátiť kritiku Západu, ktorý Číne vyčíta, že jej oceliarne vďaka dumpingovým cenám zaplavili trhy v zámorí svojimi produktmi a ohrozujú tam pracovné miesta.

Nie je však známe, či čínsky premiér sľúbil kancelárke Merkelovej nejakú konkrétne opatrenia, ktoré by zmiernili obavy Nemecka a Západu z klesajúceho odbytu ich firiem.

Čína počas rokovaní s USA začiatkom júna sľúbila, že udrží produkciu ocele pod kontrolou.

Vláda v Pekingu už oznámila, že má v pláne zredukovať výrobnú kapacitu v oceliarskom priemysle aj v uhoľných baniach, aj keď ju to bude stáť pracovné miesta. Ale to si vyžiada veľa času a záplava lacnej čínskej ocele na zahraničných trhoch vyvoláva protesty oceliarní v Európe aj v USA. Indická automobilka Tata tvrdí, že práve lacná čínska oceľ je za jej rozhodnutím predať stratovú divíziu v Británii, ktorá zamestnáva 20.000 ľudí.

Merkelová pricestovala na návštevu Číny v nedeľu 12. júna v sprievode členov svojho kabinetu aj významných nemeckých podnikateľov. Čína bola vlani štvrtým najväčším obchodným partnerom Nemecka. Celková obchodná výmena oboch krajín v roku 2015 vzrástla o 6 % na 163 miliárd eur, ale zatiaľ či import z Číny do Nemecka stúpol o 15 %, export z Nemecka klesol o 4 %.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.