Slovenskú delegáciu na júnovom summite v Bruseli povedie Robert Fico

Predseda strany Smer-SD Robert Fico. Foto: TASR - Michal Svítok

Bratislava 15. júna (TASR) – Na zasadnutí Európskej rady, ktoré sa uskutoční 28. až 29. júna v Bruseli, bude Slovenskú republiku reprezentovať delegácia, ktorú povedie premiér Robert Fico. Sprevádzať by ho mal aj štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a splnomocnenec vlády SR pre predsedníctvo SR v Rade EÚ Ivan Korčok. Vláda na dnešnom rokovaní schválila návrh účasti oficiálnej delegácie SR.

Predmetom júnového summitu budú štyri hlavné body – migrácia, zamestnanosť, rast a investície, vonkajšie vzťahy a výsledky referenda v Spojenom kráľovstve. "V kontexte migrácie bude diskusia zameraná na vonkajšie aspekty, zhodnotenie pokroku v posilnení ochrany vonkajších hraníc EÚ a aktuálny stav implementácie vyhlásenia EÚ – Turecko z 18. marca 2016,“ píše sa v návrhu.

V oblasti zamestnanosti, rastu a investícií sa lídri členských štátov zamerajú predovšetkým na schválenie špecifických odporúčaní pre jednotlivé členské štáty, čím sa uzavrie Európsky semester, na posúdenie prvých výsledkov Európskeho fondu pre strategické investície v rámci Investičného plánu pre Európu, na novú agendu na implementáciu opatrení na podporu fungovania jednotného trhu EÚ. Predmetom budú tiež otázky dobudovania Hospodárskej a menovej únie, zhodnotenie opatrení v oblasti boja proti daňovým podvodom, únikom či pranie špinavých peňazí.

V otázke vonkajších vzťahov sa summit predovšetkým zameria na posilnenie spolupráce EÚ-NATO pred varšavským summitom NATO. Lídri už avizovali, že zrejme najočakávanejšou témou bude výsledok referenda v Spojenom kráľovstve, ktoré sa uskutoční 23. júna. Od výsledku sa budú odvíjať i priority slovenského predsedníctva v Rade EÚ, ktoré by sa mali schváliť 30. júna.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.