Riešenie skalného brala a previsu pod Strečnom si vyžiada 1,1 mil. eur

Na ilsutračnej snímke hrad Strečno. Foto: TASR/Erika Ďurčová

Bratislava 15. júna (TASR) - Protihavarijné opatrenia a sanácia skalného brala a previsu pod hradom Strečno si vyžiada 1,1 milióna eur. Pôvodne sa na tento účel rátalo so sumou 900.000 eur, inžiniersko-geologický prieskum však ukázal, že bude treba o 200.000 eur viac. Vláda dnes schválila ich vyčlenenie do kapitoly envirorezortu do konca januára 2017.

"Skalné bralo pod hradom Strečno ohrozuje dopravu na frekventovanej štátnej ceste I. triedy č. I/18 a v prípade neprijatia vhodných opatrení môže ohroziť životy, zdravie a majetok ľudí," upozorňuje sa v materiáli. Prieskum odhalil, že v skalnom masíve sú pukliny a poruchové zóny a viaceré navzájom združené priečne systémy puklín. V dôsledku toho z neho vypadávajú rôzne veľké skalné bloky.

V prvej etape prác sa preto budú realizovať okamžité protihavarijné opatrenia na skalnom brale. "Budú zahŕňať očistenie skalného brala od zvetraných úlomkov, odstránenie, respektíve redukciu previsu v bloku II, injektáž a plombovanie trhlín a puklín. Práce musia byť vykonávané v režime úplného vylúčenia dopravy, preto sa navrhuje ich realizácia počas víkendových dní," píše sa v materiáli.

Druhá etapa prác bude zahŕňať sanačné práce na skalnom brale. Pôjde o vybudovanie ochranných sietí, dynamických záchytných bariér, kotvenie rozvoľnených skalných blokov a výstavbu podporných betónových konštrukcií na zabezpečenie previsov bezprostredne nad cestnou komunikáciou. Realizácia týchto prác si vyžiada len obmedzenie dopravy do jedného jazdného pruhu, prípadne jej krátkodobé vylúčenie. Súčasťou sanačných prác bude aj sanácia skalného previsu nad cestou.

Predpokladaný čas úplného vylúčenia dopravy je 11 víkendov. Obmedzenie dopravy do jedného jazdného pruhu sa predpokladá asi počas štyroch mesiacov.

Odborníci tiež navrhli zabezpečiť daný úsek pod hradným bralom v celkovej dĺžke 180 m ochrannou konštrukciou - železobetónovou galériou. Stálo by to vyše 6,7 milióna eur. S touto alternatívou sa však zatiaľ vzhľadom na nedostatok zdrojov neuvažuje.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.