Prebytok platobnej bilancie eurozóny sa v apríli citeľne zvýšil

Eurozóna Foto: TASR/AP

Frankfurt nad Mohanom 17. júna (TASR) - Prebytok platobnej bilancie eurozóny sa v apríli citeľne zvýšil. Hlavným dôvodom bol nárast prebytku primárnych príjmov. Informovala o tom agentúra RTTNews s odvolaním sa na údaje, ktoré dnes zverejnila Európska centrálna banka (ECB).

Presnejšie, prebytok bežného účtu platobnej bilancie eurozóny po úprave o sezónne vplyvy v apríli 2016 vzrástol na 36,2 miliardy eur z marcových 26,3 miliardy eur.

Prebytok obchodu s tovarmi sa pritom zvýšil na 31 miliárd eur z 30 miliárd eur v marci, ale prebytok bilancie služieb klesol na 5,6 miliardy eur zo 7,1 miliardy eur.

A zároveň prebytok účtu primárnych príjmov v apríli prudko vzrástol na 8,1 miliardy eur z 2,1 miliardy eur v marci, zatiaľ čo schodok účtu sekundárnych príjmov na 8,8 miliardy eur z marcových 12,9 miliardy eur.

Bez úpravy o sezónne vplyvy sa prebytok platobnej bilancie eurozóny v apríli zvýšil na 34 miliárd eur z 31,3 miliardy eur v predchádzajúcom mesiaci.

Kumulovaný prebytok bežného účtu za 12 mesiacov do konca apríla tohto roka stúpol na 329,4 miliardy eur (čo zodpovedá 3,1 % hrubého domáceho produktu eurozóny) z 282,4 miliardy eur v apríli 2015.

Finančný účet, ktorý zahŕňa priame aj portfóliové investície, zaznamenal nárast aktív o 99 miliárd eur a pokles pasív o 30 miliárd eur.

Bežný účet platobnej bilancie eurozóny je najkomplexnejším ukazovateľom jej obchodnej aktivity, pretože pokrýva nielen obchod s tovarom a službami, ale aj investičné toky medzi menovou úniou a inými krajinami.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.