Kvoli požiaru v Kalifornii a Novom Mexiku evakuovali stovky ľudí

Hasiči v Kalifornii Foto: TASR/AP

Santa Barbara 17. júna (TASR) - Stovky ľudí museli už evakuovať na západe Spojených štátov kvôli rozsiahlym požiarom. Plamene spôsobené suchým a horúcim počasím zachvátili v uplynulých dňoch južné pobrežie štátu Kalifornia a tiež vidiecku oblasť v štáte Nové Mexiko. S odvolaním sa na vyhlásenia tamojších úradov o tom dnes informovala agentúra Reuters.

V kalifornskom meste Santa Barbara nariadili evakuáciu približne 400 domov a podnikov, ktoré boli požiarom najviac ohrozené. Oheň vypukol v stredu v chránenej oblasti Los Padres National Forest, kde pohltil približne 490 hektárov porastov.

Plamene na juhu Kalifornie sa momentálne snaží pod kontrolu dostať asi 500 hasičov. Na pomoc využívajú lietadlá a vrtuľníky, z ktorých zhadzujú vodu. Oheň zatiaľ vietor odfúkol ďalej smerom k Tichému oceánu, v dôsledku čoho úrady evakuovali dve miestne pláže a jednu farmu a dočasne tiež uzatvorili jednu diaľnicu.

V susednom štáte Nové Mexiko oheň vypukol v stredu asi desať kilometrov severovýchodne od mesta Tajique, kde sa doposiaľ rozšíril na plochu zhruba 4900 hektárov.

Guvernérka Nového Mexika Susana Martinezová vyhlásila kvôli požiaru stav ohrozenia a k pripravenosti zasiahnuť vyzvala aj Národnú gardu. S ohňom v Novom Mexiku bojuje vyše 600 hasičov. Tí dúfajú, že vietor plamene odnesie smerom na východ, a síce k menej obývaným oblastiam.

Národná meteorologická služba (NWS) vydala varovanie pred vysokými horúčavami v oblastiach ležiacich na juhozápade USA vrátane štátov Kalifornia, Nevada a Arizona. NWS odhadla, že teploty v týchto štátoch by sa mohli v nadchádzajúcich dňoch vyšplhať až na 48,3 stupňov Celzia, čo je viac, než boli doposiaľ zaznamenané tamojšie maximá.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.