Británia sa spamätáva z útoku na poslankyňu

Ilustračné foto/span> Foto:

Londýn 17. júna (TASR) - Na sídle britského premiéra, Buckinghamskom paláci, ako aj paláci Holyroodhouse v Edinburghu vejú dnes zástavy zvesené na pol žrde na pamiatku labouristickej poslankyne Joanne Coxovej, ktorú vo štvrtok smrteľne zranil zrejme psychicky narušený muž.

Ako informovala BBC, pred poslaneckú kanceláriu v meste Birstall ležiacom neďaleko Leedsu i miesto, kde sa vo štvrtok popoludní odohral útok na Jo Coxovú, ľudia aj dnes prinášajú kvety, odkazy a zapaľujú sviečky.

Vo štvrtok večer sa v tamojšom kostole sv. Petra konala spomienková omša za zavraždenú poslankyňu, ktorá v parlamente zastupovala obvody Batley a Spen. Kostolné zvony zazneli 42-krát: za každý rok života Coxovej, matky dvoch malých detí, ktorá by na budúci týždeň oslávila svoje 42. narodeniny.

Vigília za Coxovú sa vo štvrtok slávila aj pred budovou parlamentu v Londýne.

Coxová je od roku 1990 prvým členom britského parlamentu zavraždeným počas výkonu svojho mandátu. K útoku došlo vo štvrtok krátko pred 14.00 h miestneho času, keď na ňu na ulici nožom zaútočil muž, ktorý ju dobodal a potom ešte postrelil do hlavy. Poslankyňu previezli do nemocnice, kde však vážnym zraneniam podľahla. V blízkosti miesta útoku zadržali 52-ročného podozrivého muža.

Po útoku na Coxovú bola v Británii prerušená kampaň pred referendom o zotrvaní krajiny v EÚ. Coxová bola odporcom brexitu. Podľa agentúry AP zatiaľ nie je známe, kedy sa kampaň pred plebiscitom, vypísaným na 23. júna, obnoví.

Útok na Coxovú spôsobil v Británii šok. Súčasne vyvolal diskusiu o bezpečnosti poslancov, ktorí sú síce chránení na pôde parlamentu, ale nie vo svojich volebných obvodoch, kde veľmi často čelia agresívnemu správaniu nespokojných občanov.

Skupina psychiatrov, ktorá spolupracovala s ministerstvom vnútra, nedávno oznámila, že zastrašovanie alebo agresívne správanie zažili štyria z piatich členov britského parlamentu. V dôsledku toho sa niektorí z nich obávajú vystúpení na verejnosti.

Poslanec Konzervatívnej strany Gavin Barwell pre denník Evening Standard uviedol, že skoncoval so svojou "politikou otvorených dverí pre voličov" po tom, ako ho v uliciach Croydonu nožom ohrozoval rozzúrený muž. Dodal však, že stretnutia s voličmi sú nevyhnutnou súčasťou práce poslanca, aj keď sa konajú na nezabezpečených miestach: uliciach, trhoch, mítingoch. "Ak by sme sa zatvorili pred verejnosťou, bolo by to zlé pre našu demokraciu. Tú hrozbu (násilím), žiaľ, nemožno eliminovať," dodal podľa BBC.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.