Zasadnutia obecnej rady a komisie nebudú povinne verejné

Rokovanie parlamentu, archívna snímka Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 21. júna (TASR) - Zasadnutia obecnej rady a komisie obecného zastupiteľstva nebudú povinne verejné. Národná rada SR totiž odmietla návrh novely zákona o obecnom zriadení od poslancov z OĽaNO-NOVA. V právnej norme chceli dať aj možnosť neverejného zasadnutia týchto poradných orgánov v samospráve.

"Cieľom novely zákona je posilniť účasť obyvateľov na správe veci verejných, a to konkrétne na komunálnej úrovni," píšu v dôvodovej správe poslanci Viera Dubačová, Oto Žarnay a Ján Budaj. Pripomenuli, že v súčasnosti si pravidlá účasti verejnosti na rokovaní obecnej rady a komisie upravujú samosprávy. Často sa stáva, že rokujú neverejne. "Čo je vážnou bariérou pri efektívnom a včasnom získavaní informácií o dôležitých samosprávnych rozhodnutiach," myslia si poslanci.

"Verejné zasadnutie poradných orgánov je dlhodobým štandardom aj v rámci samotnej NR SR, kde platí, že schôdze výborov sú zásadne verejné," doplnili predkladatelia. Verejné zasadnutia samosprávnych orgánov sa podľa nich stali súčasťou rokovacích poriadkov viacerých slovenských samospráv. Verejnosť podľa poslancov nenarušuje priebeh rokovaní. "Naopak, nezriedka svojimi podnetmi skvalitňuje jednotlivé materiály," uviedli poslanci.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.