Hlásiť pobyty v zahraničí úradom možno už nebude povinnosťou

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP Photo

Bratislava 21. júna (TASR) - Slováci zrejme nebudú musieť povinne hlásiť úradom ich prechodný pobyt v zahraničí, ktorý je dlhší ako 90 dní. Plénum totiž posunulo do druhého čítania novelu zákona o hlásení pobytu občanov SR a registri obyvateľov SR. Novela má túto povinnosť zmeniť na právo. Zmenu chcú presadiť opoziční poslanci z SaS.

Ľudia sa teraz neohlásením takéhoto pobytu dopúšťajú priestupku a za takéto konanie im hrozí pokuta vo výške niekoľkých desiatok eur. Podľa dôvodovej správy, ktorú vypracovali poslanci, sa však pokuty reálne neukladajú.

Povinnosť ohlásiť svoj pobyt v zahraničí vyvolala v minulosti verejnú diskusiu a ministerstvo vnútra bolo obviňované napríklad z monitorovania občanov.

Šéf rezortu vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) v minulosti vyhlásil, že ide o politickú demagógiu. Zdôraznil, že nejde o žiadnu šikanu alebo byrokraciu, ale o to, aby štát mohol so svojimi občanmi komunikovať, aj keď sú v zahraničí.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.