David Cameron chce ostať premiérom aj v prípade brexitu

Britský premiér David Cameron. Foto: TASR/AP

Londýn 22. júna (TASR) - Deň pred referendom o členstve Spojeného kráľovstva v Európskej únii si britský premiér David Cameron nie je istý výsledkom. "Nikto nevie, čo sa stane," povedal pre noviny Financial Times. Zdôraznil však, že pred štvrtkovým hlasovaním spí dobre, píše agentúra DPA.

Cameron zopakoval, že vypísanie referenda nijako neľutuje. "Nakoniec sa musíte spýtať túto otázku a odpovedať na ňu," uviedol v rozhovore. "Európa sa od 70. rokov veľmi zmenila. Ak nie teraz, museli by sme mať toto (hlasovanie) v budúcnosti."

Potvrdil tiež, že v chce bez ohľadu na výsledok referenda ostať predsedom vlády - aj keď mnohí poslanci jeho Konzervatívnej strany zastávajú podobný názor ako bývalý minister spravodlivosti Ken Clarke, podľa ktorého by v prípade hlasovania za odchod z EÚ Cameron "nevydržal ani 30 sekúnd" v úrade.

Cameron sa domnieva, že prípadný brexit by neviedol k rozpadu EÚ, avšak mal by "nesmierny a zlý účinok" na zvyšok únie. Tá by totiž podľa neho v reakcii prehlbovala integráciu a stala sa ešte viac "politickým projektom". "Poškodilo by to nielen nás, ale aj takú Európu, akú si želáme," dodal.

Podľa prieskumov je naďalej otvorené, ako dopadne štvrtkové referendum v Británii. Všetko naznačuje tesný súboj stúpencov a odporcov členstva v EÚ. Mnohí zo 45 miliónov oprávnených voličov boli ešte niekoľko dní pred hlasovaním nerozhodnutí.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.