Opozícia s individuálnym poslaneckým prieskumom neuspela

Ilustračné foto Foto: TASR

Bratislava 22. júna (TASR) - Poslanci Národnej rady SR naďalej nebudú môcť vykonať individuálny poslanecký prieskum bez toho, aby najskôr získali poverenie parlamentu alebo výboru. Plénum totiž nepodporilo návrh novely zákona o rokovacom poriadku, ktorý mal poslancom takýto prieskum bez poverenia umožniť. Predkladali ho poslanci Jozef Viskupič, Veronika Remišová (obaja OĽaNO-NOVA) a Martin Klus (SaS).

Poslanci mali mať podľa návrhu novely aj právo individuálne si vyžiadať správy od členov vlády, vedúcich ostatných ústredných orgánov štátnej správy a verejných funkcionárov. Súčasné znenie rokovacieho poriadku však priznáva túto právomoc poslancom iba v tom prípade, ak má poverenie pléna alebo výboru. Rovnaké je to aj v prípade žiadostí o správy.

Podľa Viskupiča, Remišovej a Klusa poslanci, ktorí sa rozhodnú uskutočniť individuálny prieskum, sa neraz stretávajú s neochotou verejných funkcionárov práve z dôvodu chýbajúcej zákonnej legitimácie poslanca na takýto individuálny poslanecký prieskum, ktorý podlieha schváleniu výborom či pléna.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.