Český premiér verí, že Briti v EÚ ostanú

Český premiér Bohuslav Sobotka (vpravo) počas spoločnej tlačovej konferencie so svojím britským partnerom Davidom Cameronom. Foto: TASR/AP

Praha 23. júna (TASR) - Demokratický Západ by urobil chybu, keby sa namiesto spolupráce začal štiepiť, uviedol v dnešnom vyhlásení k britskému referendu o členstve v Európskej únii český premiér Bohuslav Sobotka. Podľa vlastných slov verí, že ostrovná krajina v únii zostane, informoval český spravodajský server Novinky.cz.

"Česká vláda je presvedčená, že Európska únia bude s Veľkou Britániou ako jej členom silnejšia. Veľká Británia bola po desaťročia dôležitou a neodmysliteľnou súčasťou EÚ a ja verím, že to tak zostane aj po dnešnom hlasovaní," vyjadril nádej český premiér.

Sobotka dodal, že tvárou v tvár moderným hrozbám vrátane terorizmu, bezpečnostnej nestability, nekontrolovanej migrácie či klimatických zmien by bolo veľkou chybou demokratického Západu, ak by sa začal namiesto doterajšej spolupráce štiepiť, k čomu by dochádzalo na základe návratu k starému nacionalizmu.

"Nehovoriac o tom, že práve rozsiahla integrácia, zahŕňajúca dnes väčšinu Európy, je tou najlepšou poistkou dlhodobého mierového spolužitia medzi národmi na našom kontinente a ako hospodársky a sociálny model tiež veľmi pozitívnym príkladom pre iné časti našej planéty," uviedol premiér.

Sobotka tiež vo vyhlásení pripomenul februárovú dohodu o reforme EÚ, v rámci ktorej členské krajiny urobili voči Veľkej Británii množstvo ústupkov. Podľa Sobotku by aj toto malo podporiť zotrvanie krajiny v spoločenstve.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.