Farage po referende: Nasledovať by mohlo Dánsko, Holandsko a Švédsko

Vedúci zástanca kampane za odchod Británie z Európskej únie a líder Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP) Nigel Farage oslavuje so svojimi stúpencami po zverejnení konečných výsledkov referenda o členstve Spojeného kráľovstva v EÚ v Londýne v piatok 24. júna 2016. Foto: TASR/AP

Londýn 24. júna (TASR) - Líder Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP) Nigel Farage vyzval dnes britskú vládu, aby bezodkladne začala rokovať s Európskou úniou o novom postavení Británie vo svete.

Dodal, že zahlasovanie britských voličov vo štvrtkovom referende za odchod ich krajiny z únie je víťazstvom "bežných slušných ľudí" nad veľkými bankami a podnikmi. Podľa jeho slov, ktoré cituje spravodajská stanica Sky News, sa o výsledku referenda rozhodlo najmä v regióne Midlands a na severe Anglicka.

Farage v súvislosti s výsledkami britského referenda podotkol, že ďalšími krajinami, ktoré by mohli v tomto ohľade nasledovať Britániu, sú Dánsko, Holandsko a Švédsko.

"Nechávame za sebou zlyhávajúcu politickú úniu. Teraz sa môžeme znovu pripojiť k svetu ako nezávislý, samosprávny štát. Našu vlasť sme získali späť, ďakujem vám všetkým," napísal líder UKIP na sociálnej sieti Twitter, pričom vyzval, aby sa 23. jún - dátum tohto historického plebiscitu - stal v Británii štátnym sviatkom ako Deň nezávislosti.

Farage zároveň vyzval britského premiéra Davida Camerona, aby odstúpil. Ten krátko nato vyhlásil, že z funkcie ministerského predsedu v dôsledku výsledkov referenda, ktoré sám pred rokom odobril, odstúpi v októbri.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.