Škótsko vidí svoju budúcnosť v EÚ. Zopakuje sa referendum z roku 2014?

Škótska predsedníčka vlády Nicola Sturgeonová vhadzuje svoj hlas v historickom referende o členstve Británie v Európskej únii. Foto: TASR/AP

Londýn 24. júna (TASR) - Predsedníčka škótskej vlády Nicola Sturgeonová dnes uviedla, že výsledky referenda o členstve Británie v Európskej únii dávajú jasne najavo, že obyvatelia Škótska vidia svoju budúcnosť v rámci EÚ.

Ako vysvetlila agentúra DPA, škótski voliči vo štvrtkovom referende podporili zotrvanie Británie v EÚ 62 percentami hlasov, zatiaľ čo za brexit hlasovalo v Škótsku 38 percent voličov.

V referende v roku 2014 sa škótski voliči vyslovili za zotrvanie Škótska v Británii. Škótska národná strana (SNP) vedená Sturgeonovou však ešte pred štvrtkovým plebiscitom o členstve Británie v EÚ pripustila opakované hlasovanie o nezávislosti Škótska v prípade, že Škótsko bude nútené opustiť EÚ proti svojej vôli.

"Som si takmer istý, že Nicola Sturgeonová bude chcieť implementovať manifest SNP" v prípade väčšinového hlasovania za odchod Británie z EÚ, uviedol pre spravodajskú spoločnosť BBC jej predchodca v predsedníckej funkcii Alex Salmond.

Voliči v Severnom Írsku v referende tiež podporili zotrvanie Británie v EÚ, preto sa aj tam začala debata, či Británia má mandát na to, aby zastupovala tento región.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.