Slovenskí ministri o brexite: Na niektoré rezorty bude mať dosah

Na snímke minister vnútra SR Robert Kaliňák Foto: TASR - Andrej Galica

Rimavská Sobota 24. júna (TASR) – Vystúpenie Británie z Európskej únie, schválené v referende, je podľa ministra vnútra SR Roberta Kaliňáka zásadné rozhodnutie s veľkými následkami. "Je to obrovský problém, pretože je to prvý raz, kedy sa Európa dezintegruje a bude to mať dopad aj na naše fungovanie v rámci bezpečnostných pravidiel," uviedol dnes v reakcii pre TASR Kaliňák.

Brexit ovplyvní všetky oblasti v rámci EÚ, doterajšie fungovanie vzťahov bude úplne iné. "Je to pre Európu nová situácia s negatívnym dopadom určite. Ako sa s tým vysporiadame, bude teraz aj na slovenskom predsedníctve, takže, ak sa nám doteraz zdalo, že máme veľa úloh, tak nám zjavne pribudla jedna najzásadnejšia, ktorá bude úplne na prvom mieste vo všetkých radách, ktoré budú," povedal minister.

P. ŽIGA: Pri brexite treba rešpektovať rozhodnutie britských voličov

Pri brexite treba v prvom rade rešpektovať rozhodnutie britských voličov. Podobne ako v iných demokraciách aj oni rozhodli, akú majú predstavu o ďalšom pokračovaní svojej krajiny. Uviedol to dnes pred výjazdovým rokovaním vlády v Rimavskej Sobote šéf Ministerstva hospodárstva (MH) SR Peter Žiga (Smer-SD) v reakcii na výsledky štvrtkového (23. 6.) britského referenda ohľadom zotrvania Veľkej Británie v EÚ.

Na snímke minister hospodárstva SR Peter Žiga. Foto: TASR - Martin Baumann

V druhom rade treba podľa neho povedať, že je to možno aj zlyhanie Davida Camerona. "Predpokladám, že v najbližších dňoch asi odstúpi zo svojej pozície, pretože on založil svoju politickú kariéru na tom, že Veľká Británia zostane súčasťou EÚ," poznamenal.

"Zároveň si myslím, že je to vážny signál pre lídrov EÚ, aby sa zamysleli nad tým, či politika, ktorú únia robí, je presne to, čo jej voliči a obyvatelia chcú, teda či niektoré veci, ktoré sa prijímajú na úrovni EÚ, nie sú kontraproduktívne voči tomu, čo si ľudia prajú," upozornil. Je to podľa neho zároveň signál, či ľudia nevnímajú úniu len cez to, že nemôžu používať klasické žiarovky a uhorky majú mať svoj tvar.

Pokiaľ sa lídri EÚ nad týmto nezamyslia, tak bude podľa neho čeliť podobným referendám a podobným rozhodovaniam v jednotlivých krajinách. "Aj naďalej si myslím, že je to veľmi komplikovaná situácia pre Slovensko, pretože sa dostáva do úplne nového nastavenia naše predsedníctvo v EÚ. Rokovať o niektorých dôležitých témach s Britániou a bez Británie bude veľmi komplikované," zdôraznil.

"Podľa našich informácií by toto rozhodnutie nemalo znamenať zmeny v investícii automobilky Jaguar Land Rover na Slovensku. Pokračujú podľa harmonogramu a podľa doterajších informácií zostávajú na Slovensku," dodal Žiga.

P. PLAVČAN: Brexit naše školstvo významne neovplyvní

Rozhodnutie Veľkej Británie vystúpiť z Európskej únie (EÚ) naše školstvo významne neovplyvní. Pre TASR to uviedol minister školstva, vedy, výskumu a športu Peter Plavčan počas dnešnej návštevy Strednej odbornej školy technickej a agropotravinárskej v Rimavskej Sobote.

"Národné vzdelávacie politiky sú v plnej kompetencii členských štátov EÚ. Môže byť problém s uznávaním dokladov o vzdelaní, ale keďže funguje systém Enic-Naric, ktorý sa zaoberá uznávaním celosvetovo, tak predpokladám, že bude potrebné len jemne naladiť systém pri uznávaní dokladov o vzdelaní absolventov, ktorí budú vstupovať do Veľkej Británie a naopak," povedal Plavčan. Zásadnejší problém v tejto veci by však podľa neho nemal nastať.

MATEČNÁ: Brexit nebude mať na slovenský agrosektor významný dosah

Brexit nebude mať na slovenský agrosektor významný dosah. Uviedla to dnes pred výjazdovým rokovaním vlády v Rimavskej Sobote šéfka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Gabriela Matečná (nominantka SNS) v reakcii na výsledky štvrtkového (23.6.) britského referenda o zotrvaní Veľkej Británie v EÚ.

Na snímke ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná prichádza na 12. schôdzu vlády SR v Bratislave v stredu 15. júna 2016. Foto: TASR/Pavel Neubauer

"Pre Slovensko, dopad na poľnohospodárstvo, keďže som ministerka poľnohospodárstva, určite nejaký významný nebude, lebo sa snažíme o sebestačnosť potravín a vývoz zo SR do Veľkej Británie nebol nejako extra veľký," spresnila.

V každom prípade sa podľa jej slov budú prehodnocovať európske dotácie do poľnohospodárstva, pretože Veľká Británia bola vždy tzv. čistým prispievateľom do rozpočtu EÚ. "Uvidíme, ako sa to celé nastaví. Počkajme si na výsledky a na rokovania, ktoré budú v Bruseli," dodala.

J. RICHTER: Urobíme analýzu vplyvu brexitu na pracujúcich Slovákov v Británii

Po tom, čo Briti v referende rozhodli o vystúpení krajiny z Európskej únie (EÚ), rezort práce bude analyzovať, aký vplyv to bude mať na Slovákov, ktorí tam pracujú. Skonštatoval to počas výjazdového rokovania vlády SR v Rimavskej Sobote minister práce Ján Richter (Smer-SD). "Z pozície Slovenska nás zaujíma, čo to bude znamenať pre ľudí, ktorí tam pracujú. Či prídu, alebo neprídu o svoje pracovné miesta. Osobne som presvedčený, že každý podnikateľ drží v práci takého zamestnanca, ktorý mu je osožný," uviedol Richter.

Zároveň poznamenal, že väčšina ľudí, ktorá v Británii pracuje, je tam už dlhé roky. "To znamená, že tam majú už aj nejaký vzťah, možno niektorí aj dvojaké občianstvo. Veci treba analyzovať. O niektorých záväzkoch, ktoré vyplývali pre Britániu z členstva v EÚ, budem mať záujem bilaterálne rokovať a riešiť," doplnil Richter.

R. BRECELY: Predpokladal som, že zvíťazí zdravý rozum

Na snímke minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Roman Brecely. Foto: TASR - Martin Baumann

Minister dopravy Roman Brecely (nominant #Siete) je z výsledkov štvrtkového referenda v Británii podľa vlastných slov trochu "namrzený". "Skutočne som predpokladal, že zvíťazí zdravý rozum. Čo sa nestalo a uvidíme, aké budú teraz dôsledky," reagoval počas výjazdového rokovania vlády v Rimavskej Sobote.

Proces, ktorý bude teraz nasledovať, je podľa neho pomerne dlhý. "Sú dva roky na to, aby sme pripravili mechanizmy výstupu," opísal Brecely. Pripomenul však, že sa veľa hovorí o tzv. domino efekte, ktorý by mohol brexit vyvolať. "Ďalšie krajiny môžu mať na to úplne rovnaký názor," upozornil.

Dodal však, že vystúpenie Británie z únie sa môže dotknúť aj Slovákov, ktorí v krajine pracujú. "Určite sa zmení ich status, uvidíme ako to celé dopadne," zhodnotil.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.