Juncker sa po brexite obáva ďalších referend v členských krajinách

Na archívnej snímke predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker (vpravo) sa rozpráva s eurokomisárom pre migráciu, vnútorné záležitosti a občianstvo Dimitrisom Avramopoulosom počas pravidelného stretnutia s eurokomisármi v Bruseli 20. apríla 2016. FOTO TASR/AP Foto: FOTO TASR/AP

Berlín/Brusel 25. júna (TASR) - Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker vyjadril obavu z prípadných ďalších referend, ku ktorým by mohlo dôjsť v členských krajinách Európskej únie po tom, ako sa britskí voliči vyslovili za vystúpenie z nej.

"Populisti zvyčajne nepremeškajú nijakú príležitosť, aby narobili veľa hluku s cieľom propagovať svoju protieurópsku politiku," povedal Juncker pre sobotňajšie vydanie nemeckého denníka Bild.

Zároveň však trval na tom, že práve dôsledky brexitu by mohli v budúcnosti takejto propagande protirečiť. "Je pravdepodobné, že sa rýchlo ukáže, že Británia na tom bola lepšie v EÚ - hospodársky, spoločensky i v rámci zahraničnej politiky," domnieva sa Juncker.

Politik ďalej zavrhol obavy, že Európska únia by mohla byť v budúcnosti riadená po osi Paríž-Rím-Madrid. Naopak, práve Nemecko podľa neho pravdepodobne zohrá v únii "ešte dôležitejšiu úlohu", keď z nej Británia vystúpi.

Dodal, že EÚ sa teraz musí chopiť príležitosti a "vyjsť z tejto situácie rozumnejšia".

Junckerove vyjadrenia pre noviny Bild zmonitorovala agentúra DPA.

Sobotka: Zásadné je teraz pre budúce súžitie s Britániou

Praha 25. júna (TASR) - Cesta k odchodu Británie z EÚ je podľa českého premiéra Bohuslava Sobotku síce dlhá, nemožno ju však predlžovať donekonečna, citovala dnes jeho slová webová stránka Českej televízie.

Na archívnej snímke český premiér Bohuslav Sobotka (vpravo) počas spoločnej tlačovej konferencie so svojím britským partnerom Davidom Cameronom. Foto: TASR/AP

Zásadné je teraz podľa predsedu českej vlády vyrokovať pre budúce súžitie s Britániou také podmienky, ktoré budú výhodné pre Českú republiku. Priority pritom Sobotka vidí v zachovaní možnosti bezproblémových vývozov, ako aj v dobrých podmienkach pre Čechov, ktorí v Spojenom kráľovstve pracujú, píše ďalej spravodajský server ČT24.

"Nečakám, že Veľká Británia v priebehu budúceho týždňa oficiálne oznámi odchod z EÚ," poukázal český ministerský predseda na to, že únia má na rokovania dva roky. "Bude to po prvý raz, čo budeme o niečom takom rokovať," dodal Sobotka. Rokovania budú veľmi zložité a nakoniec sa môže pokojne stať, že budú trvať ešte dlhšie, domnieva sa.

Podmienky nového súžitia EÚ s Britániou by mala česká vláda podľa jej predsedu konzultovať naprieč parlamentom. "Všetky strany by mali nájsť zhodu," povedal Sobotka s tým, že podmienky by rád koordinoval aj v rámci Vyšehradskej štvorky (V4).

Napríklad voľný prístup Británie na európsky trh síce Sobotka celkom nevylučuje, iste ale bude podmienený zo strany krajín únie, zdôrazňuje ČT24.

"Keď niekto vystúpi z EÚ, nemôže očakávať rovnaké podmienky, ako má teraz," povedal Sobotka. Medzi zásadné české záujmy pritom patrí požiadavka, aby Česi žijúci a pracujúci v Británii mali priaznivé podmienky, a takisto aby sa príliš neskomplikoval život exportérom, citoval predsedu českej vlády spravodajský server ČT24.

Kövér: Väčšina Britov hlasovala za odchod preto, lebo mala už dosť bruselskej politiky.

Na snímke predseda maďarského parlamentu László Kövér. Foto: FOTO TASR/František Iván

Odchodom Británie Európska únia stratí silu i váhu - záujmom Maďarska by viac vyhovovalo, keby boli Briti hlasovali za zotrvanie v únii, povedal pre agentúru MTI predseda maďarského parlamentu László Kövér.

Politik pripomenul, že v diskusiách týkajúcich sa budúcnosti Spojeného kráľovstva a Maďarska - ale i Vyšehradskej štvorky - boli postoje týchto krajín vo väčšine prípadov totožné.

"Tieto diskusie budú aj naďalej pokračovať, avšak politická sila odporcov pretransformovania únie na akési európske spojené štáty oslabne," dodal Kövér.

Podľa jeho názoru väčšina Britov hlasovala za odchod preto, lebo mala už dosť bruselskej politiky, ktorú vnímala ako diktát a prílišné zasahovanie do jej každodenného života.

"Únia mohla v očiach britských voličov stratiť rešpekt aj neschopnosťou riešiť migračnú krízu," povedal predseda maďarského parlamentu.

Bakondi: Prisťahovalectvo bude mať výrazný vplyv na bezpečnosť, ekonomiku i verejné zdravie

Jednou z výrazných okolností, ktoré nepochybne ovplyvnili výsledok britského referenda, bol okruh migračných otázok, tvrdí poradca predsedu maďarskej vlády pre vnútornú bezpečnosť György Bakondi.

Podľa agentúry MTI poradca vo verejnoprávnej televízii M1 v piatok večer pripomenul, že maďarská vláda stále zdôrazňovala, že prisťahovalectvo bude mať výrazný vplyv na bezpečnosť, ekonomiku i verejné zdravie - a dokonca aj na ideologické a politické vplyvy.

"Teraz sme svedkami politického vplyvu s vážnymi následkami," dodal.

Bakondi sa domnieva, že väčšina Britov odmietla zásahy a diktát Bruselu, a to aj v otázke prisťahovalectva.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.