Nemeckí politici vyzývajú Londýn, aby objasnil svoj postup po brexite

Na snímke komisár EK pre energetiku Günther Oettinger. Foto: TASR/Martin Baumann

Berlín/Paríž 27. júna (TASR) - Nemecký eurokomisár Günther Oettinger vyzval dnes Britániu, aby objasnila svoje úmysly po tom, ako sa britskí voliči v referende rozhodli pre vystúpenie z Európskej únie. Podľa vlastných slov si nevie predstaviť, že by vláda v Londýne z tohto rozhodnutia vycúvala, informovala agentúra AP.

Odchádzajúci britský premiér David Cameron naznačil, že začať proces odchodu Británie z EÚ až o niekoľko mesiacov. Mnoho európskych lídrov ale žiada, aby sa začal bezodkladne.

Oettinger pre rozhlasovú stanicu Deutschlandfunk povedal, že britská vládnuca Konzervatívna strana sa teraz musí rozhodnúť, čo bude robiť. "Každý deň neistoty bude odrádzať investorov po celom svete od investovania do Veľkej Británie alebo dôvery v Európu," vyhlásil.

Komisár EÚ pre digitálnu ekonomiku a spoločnosť zdôraznil, že referendum "má veľkú autoritu bez ohľadu na to, ako môže niekoho rozhnevať". Preto si "nevie predstaviť, že by to britská vláda spochybňovala". "V tejto chvíli by sme nemali snívať, mali by sme sa pozrieť realite do očí," dodal Oettinger.

Francúzsky minister financií Michel Sapin dnes podobne trval na tom, aby Británia odišla z EÚ čo najskôr, a odmietol dohady, že k tzv. brexitu by v skutočnosti vôbec nemuselo dôjsť.

"Mala by Británia odísť rýchlo? Áno. Francúzsko si rovnako ako Nemecko myslí, že Británia hlasovala za brexit a ten by sa mal začať realizovať okamžite," povedal Sapin v televízii France-2. Predstavitelia EÚ by podľa neho nemali dovoliť Británii zaujať nejasný prístup "uvidíme neskôr", ale prinútiť Britov akceptovať dôsledky hlasovania z minulého týždňa.

Leyenová: Veľká Británia nevstúpi opäť do Európskej únie počas môjho života

Nemecká ministerka obrany Ursula von der Leyenová. Foto: TASR/AP

Nemecká ministerka obrany Ursula von der Leyenová neočakáva, že Spojené kráľovstvo ešte počas jej života znovu vstúpi do Európskej únie, informovala dnes agentúra AP.

Slová ministerky zazneli po tom, čo Briti v referende zo štvrtka minulého týždňa odhlasovali svoj odchod z Európskej únie.

"Veľká Británia nevstúpi opäť do Európskej únie počas môjho života. Ale snáď naše deti alebo vnúčatá budú dosť bystré na to, aby obnovili silu Európy," uviedla Leyenová (57) v noci nadnes pre verejnoprávnu televíziu ARD.

Ministerka sa pridala k výzvam, aby Británia objasnila svoje zámery a "rýchlo" spustila proces vyjednávania. Odstupujúci premiér David Cameron dal totiž najavo, že chce počkať niekoľko mesiacov, kým vláda začne proces vystúpenia z EÚ.

Na otázku, čo to znamená "rýchlo", Leyenová odvetila: "Nemôžem to definovať v dňoch alebo týždňoch. To nie je na mne." Myšlienku "mesiacov" ale označila "neprijateľnú".

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.