GOLDMAN SACHS: Brexit môže stlačiť Britániu do roka do recesie

Americká veľkobanka Goldman Sachs Foto: TASR

Washington/Londýn 27. júna (TASR) - Británia by mohla v dôsledku rozhodnutia opustiť Európsku úniu skĺznuť do recesie už v priebehu jedného roka. Navyše, dôsledky pocíti aj svetová ekonomika. Predpokladajú to ekonómovia americkej investičnej banky Goldman Sachs. Informovala o tom agentúra Reuters.

"Očakávame, že (britská) ekonomika skĺzne do miernej recesie už na začiatku roku 2017," uviedli v správe pre klientov ekonómovia Goldman Sachs Jan Hatzius a Sven Jari Stehn. Ako dodali, predpokladajú, že rozhodnutie Britov v prospech odchodu krajiny z EÚ zoškrtá z hrubého domáceho produktu Británie v nasledujúcich 18 mesiacoch približne 2,75 %. Zároveň počítajú s tým, že takýto vývoj sa odrazí aj na ekonomikách USA a Európy.

Banka Goldmans Sachs očakáva, že ekonomika eurozóny v nasledujúcich dvoch rokoch vzrastie v priemere o 1,25 %, zatiaľ čo pôvodný odhad hovoril o raste na úrovni 1,5 %. Čo sa týka ekonomiky Spojených štátov, banka uviedla, že v 2. polroku počíta s jej rastom približne o 2 %. V pôvodnom odhade uvádzala rast americkej ekonomiky v 2. polroku tohto roka na úrovni 2,25 %.

Goldman Sachs počíta s tromi hlavnými rizikami pre ekonomiku v dôsledku hlasovania Britov o odchode z EÚ: podmienky pre obchod sa zhoršia, v dôsledku neistoty spôsobenej rozhodnutím britských voličov firmy obmedzia plánované investície a v dôsledku kolísania výmenných kurzov a oslabenia hodnoty niektorých aktív, ako sú akcie a niektoré dlhopisy, sa pritvrdia finančné podmienky.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.