Izraelský premiér Netanjahu potvrdil dohodu o zmierení s Tureckom

Na archívnej snímke izraelský premiér Benjamin Netanjahu (vľavo) s manželkou Sarou. Foto: TASR/AP

Rím 27. júna (TASR) - Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes potvrdil, že jeho krajina dosiahla dohodu o zmierení s Tureckom. "Verím, že to je dôležitý krok k normalizácii vzťahov," povedal podľa svojej kancelárie dopoludnia po stretnutí s ministrom zahraničných vecí USA Johnom Kerrym v Ríme.

Dohoda bude "nesmiernym" prínosom pre izraelské hospodárstvo, dodal Netanjahu podľa agentúra DPA. Podrobnosti o dohovore, docielenom po dlhej snahe o ukončenie šesťročného napätia medzi niekdajšími blízkymi partnermi v regióne, by mali zverejniť neskôr v priebehu dnešného dňa.

V minulosti dobré vzťahy Izraela a Turecka značne narušil zásah izraelských jednotiek proti tureckej lodi v Stredozemnom mori z mája 2010. Propalestínski aktivisti na lodi chceli vtedy prelomiť izraelskú námornú blokádu Pásma Gazy. Pri obsadení lodi zastrelili vojaci deviatich tureckých občanov.

Nemenovaný izraelský predstaviteľ v nedeľu informoval, že na základe dohody o zmierení Izrael zaplatí 20 miliónov amerických dolárov do fondu pre rodiny uvedených obetí. Toto odškodné pritom ukončí všetky nároky na Izrael a príslušníkov izraelskej armády, ktorí nebudú stíhaní pred medzinárodným súdom. Turecko sa podľa zdroja zaviazalo ochrániť Izrael pred podobnými nárokmi tureckých občanov. V separátnom dokumente tiež súhlasilo z "humanitárnych" dôvodov pomôcť vyriešiť problém izraelských vojakov zabitých v Gaze, ktorých telá sa nenašli.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.