Po útokoch v pohraničnej dedine Káa v Libanone zadržali 103 Sýrčanov

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo

Bejrút 28. júna (TASR) - V Libanone zadržali 103 Sýrčanov, ktorí do tejto krajiny vstúpili ilegálne. Razia nasledovala po sérii bombových útokov, ktoré sa odohrali v pondelok v libanonskej dedine Káa, ležiacej pri hraniciach so Sýriou.

Policajné razie sa uskutočnili dnes skoro ráno v šiestich lokalitách regiónu Baalbek, kde sa nachádza viacero úradmi nepovolených utečeneckých táborov.

Terčom série výbuchov, z ktorých najmenej šesť boli samovražedné atentáty, bola prevažne kresťanská dedina Káa v blízkosti sýrskych hraníc. Okrem útočníkov prišlo o život aj najmenej päť ľudí a ďalších približne 30 utrpelo zranenia. Jedna z náloží explodovala pri chráme, v ktorom sa zišli ľudia na pohreby.

K útokom sa zatiaľ nikto neprihlásil, ale televízia al-Manár, ktorej vlastníkom je šiitské hnutie Hizballáh, z neho obvinila prevažne sunnitskú extrémistickú organizácie Islamský štát (Dáiš). Ten sa v uplynulých mesiacoch prihlásil k viacerým útokom spáchaným na území Libanonu.

Agentúra DPA v noci nadnes informovala, že v pondelok večer došlo v dedine k ďalšej vlne výbuchov, pri ktorých bolo zranených 13 osôb.

Útoky sa odohrali v blízkosti kostola a budovy miestneho úradu. Libanonská agentúra informovala, že dedinou otriasli najmenej tri explózie.

Miestni obyvatelia informovali o štyroch samovražedných atentátnikoch, z ktorých traja sa presúvali na motocykloch, a odpálili sa na rôznych miestach v centre obce.

Starosta obce pre libanonskú televíziu spresnil, že jeden z útočníkov sa odpálil v blízkosti kostola, kde sa zišli ľudia, aby si uctili pamiatku obetí raňajších útokov. Ďalšia explózia sa odohrala pred miestnym úradom, tretia v blízkosti hliadkujúceho libanonského vojaka a štvrtý útočník sa snažil infiltrovať na vojenské kontrolné stanovište v oblasti.

Starosta vyzval obyvateľov obce, aby strieľali do každého, koho považujú za podozrivého.

V oblastiach v okolí dediny, kde žijú sýrski utečenci, nariadil starosta zákaz vychádzania. Velenie libanonskej armády zasa miestnych obyvateľov vyzvalo, aby sa nezhromažďovali na verejných miestach.

Väčšina obyvateľov dediny sú kresťania, ale v časti obce žijú aj sunnitskí moslimovia, uviedla stanica BBC.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.