Izraelská polícia zakázala židom a turistom vstup na Chrámovú horu

Pohľad na mostík pre chodcov vedúci k Chrámovej hore v Jeruzaleme. Foto: TASR/AP

Jeruzalem 28. júna (TASR) - Izraelská polícia dnes z preventívnych dôvodov zakázala veriacim židom i turistom vstup na Chrámovú horu v Jeruzaleme. Na svojej webovej stránke o tom informoval izraelský denník Jediot Achronot.

Uzávera je dôsledkom útokov skupín moslimov na izraelskú políciu, ktorých príčinou bolo údajné narušenie dohodnutého status quo o režime na Chrámovej hore - posvätnom mieste pre židov i moslimov. Okrem útokov na políciu moslimovia na vstupoch na Chrámovú horu vztýčili barikády.

Zákaz vstupu na Chrámovú horu pre židov a turistov bude platiť až do konca moslimského pôstneho mesiaca ramadán, a to v snahe upokojiť situáciu, napísal denník.

Polícia vo svojom dnešnom vyhlásení upozornila, že nekompromisne zasiahne proti každému pokusu o vyvolanie nepokojov. Uviedla, že je v kontakte s miestnymi predstaviteľmi moslimskej náboženskej nadácie - wakf -, ktorá sa stará o posvätné miesta na Chrámovej hore, pričom ich požiadala, aby využili svoj vplyv a zabránili narušeniu pokoja.

V posledných rokoch polícia zakazovala návštevy židov na Chrámovej hore počas ramadánu len v posledných dňoch moslimského pôstneho mesiaca. Tento rok však toto nariadenie zmenila a návštevy židom počas ramadánu povolila. Po vypuknutí násilností, ktoré trvajú už tretí deň, však toto stanovisko opäť zmenila.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.