Dve tretiny všetkých operácií s eurom idú cez Londýn, brexit to zmení

Foto: TASR/AP

Bratislava 30. júna (TASR) - Pokiaľ dôjde po rokovaniach skutočne k brexitu, Londýn stratí pozíciu finančného centra Európy. V diskusnej relácii na TABLET.TV to povedal analytik Trim Broker Tomáš Mikulík.

"Finančné služby tvoria viac ako 10 % britského hrubého domáceho produktu (HDP). Ročne vyprodukuje na daniach 66 miliárd libier a viaže státisíce pracovných miest. Hoci Veľká Británia nemá euro, Londýn zabezpečuje dve tretiny všetkých finančných operácií so spoločnou menou. Denne sú to objemy stoviek miliárd eur. Už v minulosti chcel hrať túto úlohu Frankfurt, ale Londýn si svoju pozíciu obhájil," zdôraznil Mikulík s tým, že po brexite metropola Veľkej Británie o túto pozíciu príde.

Európska centrálna banka Foto: TASR/AP

"Otázka už nestojí či, ale ako. Banky musia plánovať a nemôžu si dovoliť vyčkávať na záver dvojročných rokovaní. Zatiaľ nerobia nič, no pokiaľ sa bude neistota naťahovať, budú investovať do prípravy presunov do Amsterdamu, Paríža či Frankfurtu," konštatoval Mikulík. Veľká Británia má jednu z najviac exportne orientovaných ekonomík v rámci EÚ. Obchod so starým kontinentom tvorí tretinu jej ekonomiky. Brexit by preto poškodil aj obchodné vzťahy.

"Jediným pozitívom je, že sa libra prepadla o 10 % voči USD a o 9 % voči euru. To zvyšuje konkurencieschopnosť britského exportu," uviedol Mikulík, podľa ktorého sa na možný vplyv brexitu na slovenskú ekonomiku treba pozerať cez Nemecko. "Nemecko dosahuje najväčší obchodný prebytok práve s Veľkou Britániou. Je to suma 51 miliárd eur ročne, čo je 1,75 % nemeckého HDP. Keď sú tieto obchodné vzťahy dôležité pre Nemecko, sú podstatné aj pre Slovensko. Pre nás priamo síce Veľká Británia nie je prvoradý obchodný partner, no investície, ktoré z ostrovov prichádzajú k nám, sú dôležité," uzavrel Mikulík.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.